langstelling. Ook het nieuwe Centraal Sta tion, dat in 1957 gereedkwam, gold als hy permodern, evenals het Groothandelsge bouw. Er kwam een Euromast die, samen met het beeld 'De Verwoeste Stad' van Ossip Zadkine, symbool werd van het naoorlogse Rotterdam. En zo kunnen we doorgaan. Er werden nieuwe woonwijken uit de grond gestampt, zoals als Pendrecht, Zuidwijk, Lombardijen, Ommoord en Zevenkamp. Er werden nieuwe havengebieden aangelegd, zoals Botlek, Europoort en de Maasvlakte. In Pernis en Rozenburg verrezen grote olieraffinaderijen. Rotterdam werd in 1962 de grootste haven van de wereld. Maar... Rotterdam en toerisme gingen nooit echt lekker samen. De Rotterdam mers hadden het vooral gezellig met el kaar. Het kwam ze dan ook aanvankelijk niet slecht uit dat buitenstaanders de stad van staal en beton maar kil en hard von den, net als het karakter van de inwoners. Toch veranderde dat in de loop der jaren. Nu broeit en borrelt het langs de Maas. Niet alleen de trotse Rotterdammers zelf merken het op. De New York Times en de hippe Rough Guide plaatsen Rotterdam bij de tien steden die je echt moet bezoeken vanwege de architectuur, restaurants, de vernieuwde Kunsthal, de nieuwe Markthal - hét icoon van de moderne architectuur - en het langdurig verbouwde maar indruk wekkende Centraal Station. Er wordt in de zomer aan de Maas zelfs een strand aan gelegd! Wie nu op de Kop van Zuid of de Boom pjes loopt, ziet waar zeventig jaar bouw woede goed voor is geweest. Vrijwel geen andere Europese stad kent zo'n gevarieer de architectuur. Koolhaas, Renzo Piano, Norman Forster, het rijtje architecten dat op de Wiihelminapier mocht bouwen is in drukwekkend. Tussen die wolkenkrabbers kan het nog steeds winderig zijn, maar de nu al tot Hoerenloper omgedoopte Rijnha- venbrug (de nieuwe verbinding naar het ooit zo louche maar nu hippe Katendrecht) maakt een oversteek de moeite waard. Rotterdam lijkt af, 75 jaar nadat de weder opbouw begon. De binnenstad is langza merhand volgebouwd, het aantal tochtige hoeken en gaten is afgenomen, er is een city lounge met veel groen en terrassen gekomen, een gloednieuwe binnenstad. Panorama Rotterdam met Erasmusbrug, 2015. (foto Mieke Meijer)

de Wete | 2016 | | pagina 61