13 Tentoonstelling van Zeeuwse streekdrachten te Middelburg14 augustus 1924. (Zeeuws Ar chief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustra- ta, deel III, NL-MdbZA 296 419-5) angst voor het verdwijnen ervan. Dit werd overigens niet alleen gedaan door de Zeeuwse culturele elite, ook in andere pro vincies, bijvoorbeeld in Friesland, werden stijlkamers ingericht en tentoonstellingen over volkscultuur gehouden. De streekdracht werd op de tentoonstellin gen gepresenteerd als een lange traditie met wortels in de kleding van de Bourgon dische adel en later in de kleding van de Gouden Eeuw. Er is dus sprake van een invention of traditionwant er werd een lange doorlopende lijn vanuit het verleden gesuggereerd die in de streekdracht niet duidelijk is. Dit betekent niet dat er geen verandering waarneembaar is. In 1882 was men ge- ditie begon rond 1924 langzaam een eind te komen. Tot spijt van de culturele elite van Zeeland. Tot slot De tentoonstellingen werden alledrie opge zet in een andere maatschappelijke situ atie. Rond 1882 waren er de eerste teke nen van interesse van de elite voor de kle ding van de boeren, rond 1894 waren er veranderingen binnen de streekdracht, rond 1913 legden de eerste mensen, voor al mannen, de dracht al af en in 1924 was dit proces nog verder gevorderd. Bij de opening van de tentoonstelling van 1924 werd het verdwijnen van de streekdracht zeer betreurd. In 1882 was er ook al angst voor het verdwijnen van de hoerenkamers. Dat was namelijk de reden dat er een der gelijke kamer in het gebouw van het Zeeuws Genootschap werd ingericht. Men ging de volkscultuur musealiseren uit

de Wete | 2016 | | pagina 15