"Wij jubelen luid hoera" Het oorlogsdagboek van een Vlissinger Het is al ruim zeventig jaar geleden maar het lijkt alsof nu pas de strijd om de rivier de Schelde in al zijn facet ten en details breed wordt beschreven, her dacht en nagespeeld Interviews en ooggetui genverslagen in de me dia bevestigen wat het vrijmaken van de Scheldemonding in werkelijkheid beteken de: vele duizenden mili tairen en burgers verlo ren het leven, tientallen steden en dorpen wer den verwoest, een ont redderd landschap restte. Onlangs dook het ge detailleerde dagboek op van Daan Castel, een geboren Vlissinger. Na een reeks omzwer vingen kwam hij tegen het eind van de Tweede Wereldoorlog terug in Vlissingen, waar hij vanuit Coosje Busken- straat 66, de Oprit, in heldere taal de bevrij ding van Vlissingen do cumenteerde. Het dag boek onderscheidt twee episoden: de aanloop en de bevrijding. De aanloop Augustus 1944. "De geallieerde strijdkrach ten rukken in zeer snel tempo op door Noord-Frankrijk en België. Op 29 augustus bezetten ze Soissons, op 30 augustus Reims, op 31 augustus Amiens en Sedan en op 1 september Atrecht en Verdun." Tussen 3 en 10 september doen allerlei ge ruchten de ronde, schrijft Daan Castel. "De bevrijders zouden Rilland-Bath hebben be reikt en binnen enige uren op Walcheren kunnen zijn. Dordrecht en Rotterdam zou den zijn bevrijd en het Duitse commando Zeeland zou zich hebben overgegeven. In werkelijkheid wordt er zwaar gevochten om Antwerpen en vele Duitse troepen worden daar vanuit Vlaanderen heen gevoerd. Fietsen worden gevorderd, het leven lijkt totaal verlamd." 5 september. "Om 3 uur namiddag over de radiodistributie een Engelse zender, en hierop wordt de radiocentrale door de Duit sers vernietigd. Door Engelse vliegtuigen worden dagelijks pamfletten uitgestrooid voor Duitse soldaten: hoe ze hun leven nog kunnen redden. Aan het eind van deze week: Antwerpen en Maastricht be vrijd. "Luchtlandingstroepen neergelaten tussen Arnhem en Nijmegen." 10-17 september. "Dinsdag een zwaar bom bardement op Breskens. Volg dit vanaf ons dak (Oprit 66). Bommen op Toorenvliedt, Middelburg." 17-24 september. "Bombardementen op o.a. bunkers en geschutsopstellingen tussen Koudekerke en Biggekerke, waarbij Bigge- kerke zwaar wordt geteisterd. Ook bom men in Tuinstad Vlissingen. Luchtlandings- leger bij Eist (volgens geruchten) versla gen, circa zesduizend man uitgeschakeld. Breskens wederom gebombardeerd. Dage lijks vele malen luchtalarm, pamfletten, bombardementen en gerommel uit de kant van Zeeuws-Vlaanderen." 1-7 oktober. "Dinsdag 3 oktober wordt door de Engelse radio en met pamfletten uit vliegtuigen de bevolking gewaarschuwd de kustgebieden te verlaten omdat mogelijk langdurige beschietingen en bombarde-

de Wete | 2016 | | pagina 17