menten worden uitgevoerd en overstromin gen worden verwacht. Vlissingen stroomt zo goed als leeg. Op woensdag volgt een zwaar bombardement op de Westkappelse zeedijk. Van het noordwesten stroomt de zee nu Walcheren binnen." 5 oktober. "Aanplakbiljetten verkondigen verplichte opkomst voor mannen van 15 Daan Castel, overlever. Geboren in Vlissingen in 1918 uit een geslacht van zeelieden en avonturiers. Vertrok in 1933 naar Rotterdam waar hij als lichtmatroos ging varen op de tankers van Van Ommeren. Kwam in 1940 te rug naar Zeeland en werd dorpsfoto graaf in Biggekerke, later brandweer man. In de oorlog hield hij een dag boek bij, waaruit bijgaand artikel is overgenomen. Zie voor de avontuurlij ke levensloop van Daan Wattel de in- ternetkrant De Kromme Elleboog (www.dekrommeelleboog.com). (foto uit familiealbum Castel) tot 50 jaar om nooddijkjes te maken. Wei gering wordt via standgerecht behandeld." 7 oktober. "Om 13.30 uur begint een zwaar bombardement op de Nolledijk. Honderden Flying Fortresses vliegen af en aan en om 14.30 uur is de dijk totaal opgeblazen; ge lijktijdig is dit ook gebeurd met de dijk in Ritthem.Tot laat in de avond exploderen nog de tijdbommen in de stroomgaten. Langzaam begint Walcheren onder water te lopen. Ritthem wordt ontruimd. In Mid delburg schijnt iemand gefusilleerd te zijn die niet op wilde komen om dijken te hel pen maken. Buizen van de waterleiding worden plaatselijk vernietigd; drinkwater wordt aangevoerd met tankwagens of met boot." 8-9 oktober. "Geweldige activiteit in Zeeuws-Vlaanderen. 's Nachts een vuur zee van Terneuzen tot Hoofdplaat. Geruch ten dat op 9 oktober de geallieerden van Terneuzen uit twee bruggenhoofden heb ben gevormd nabij Hoofdplaat en ook dat de geallieerden ten noorden van Antwer pen bij Putte over de grens zijn gekomen en met geschut de dam bij Rilland-Bath bestrijken." 10-11 oktober. "Gerommel en lichtflitsen uit Zeeuws-Vlaanderen. Op 11 oktober van 14.30 tot 15.00 uur bombardement op de Buitenhaven waarbij het abattoir wordt ver nietigd en de bommen tot in Souburg val len. Om 16.00 uur gooit een vliegtuig een zgn. kerstboom uit tussen Breskens en Nieuwe Sluis, waarna een zwaar bombar dement volgt tot 17.00 uur. 's Nachts aan zuidoost- en zuidzijde van Walcheren con stant lichtflitsen van explosies. Te Vlissin gen uitreiking van chloorkalk voor ontsmet ting van drinkwater." 12 oktober. "Volgens geruchten vanmorgen vroeg de dijk bij Veere kapot gebombar-

de Wete | 2016 | | pagina 18