aan de bomen bevestigden. Nabij 's-Heer Arendskerke mag hij niet verder want hij nadert de frontlinie. "Regelmatig granaten op en nabij de Oran- jedijk." 30 oktober, "'s Nachts continu granaten rondom Vlissingen en vanaf 's morgens vroeg zware explosies vanuit het 'oosten', en beginnen de gevechten om Vlissingen, de sleutel tot de doorgang naar de haven van Antwerpen. De bevrijding Woensdag 1 november. "Diverse granaten slaan in, onder andere in de Badhuisstraat (01.30 uur) en Bellamypark (04.30 uur). waarna blijkt dat de moffen de haveninstal laties van de twee binnenhavens en de kademuren vernietigen. Volgens geruchten staan de geallieerden aan de Sloedam." Dinsdag 31 oktober. "Enkele jagers vallen met raketten Duitse batterijen aan. Veel moffen trekken weg uit de stad, waar schijnlijk richting Sloedam en kust. "De Duitsers halen de explosieven waar mee De Schelde zou worden vernietigd weg. Een granaat vernielt een huis in de Noordstraat." Woensdag 1 november. "Te 00.30 uur werpt een vliegtuig (of meer) diverse lichtpara- chutes af boven de stad..." Zo eindigt in het oorlogsdagboek van Daan Castel de aanloop tot de bevrijding De verwoesting van de BuitenhavenVlissin gen 1944. (ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, Beeldbank Zeeland, 36225) "Vanaf dit moment breekt de hel los en blijft Vlissingen constant onder granaatvuur vanuit Zeeuws-Vlaanderen. Tot 07.00 uur een donderende orgie van dood en vernie ling. Met tientallen tegelijk exploderen de granaten in alle uithoeken van de stad, da ken en gevels storten in, brand breekt uit. leder die kan vlucht in kelders. "Muriel [vrouw van Castel, red.] zat met zwager Wim in de bovenwoning aan de Oprit; ik zat een paar huizen verder in de kelder en kon er niet uit." De beschrijvingen die Daan Castel hierna

de Wete | 2016 | | pagina 21