burgervrijwilligers wordt het ziekenhuis ontruimd en worden de patiënten via de ponton, achter de Willem Ruys op de hel ling, naar de brouwerij in de Hendrikstraat gebracht. Het is ongeveer tussen 9 en 10 uur 's avonds en dus stikdonker. "Het is een raar idee met een brancard over het Scheldeterrein te sukkelen in de nacht, en rondom als het ware de ogen van de onzichtbare snipers in je rug te voelen branden. Vooral die in de kranen zitten, maken veel slachtoffers onder de geallieerde patrouilles waarvan velen als zij nog maar net op het dok zijn aangeko men een kogel krijgen dwars door hun (te platte) zogenaamde Engelse helmen en tien minuten na hun vertrek per brancard in de kelder onder de brouwerij worden te ruggebracht. "Vele moffenhoeren worden achter de brouwerij in een hok opgesloten." Vrijdag 3 november. "Daar de moffen nu te ruggeslagen zijn naar Boulevard Evertsen, krijg ik gelegenheid Muriel van de Oprit te halen en rennende langs dooie soldaten (Duitsers) via de Noordstraat naar de brouwerij te brengen. Er valt een granaat in het Oude Arsenaal op het eiland, waar ca. 1.500 mensen een schuilplaats hebben gevonden, ook oom Leen van der Steen. "De kranen van De Schelde worden met mortiervuur 'snipervrij' gemaakt en ook aan die kant worden nu vorderingen ge maakt richting Singel, waarachter alles on der water staat. Blussen 's avonds drie branden in de Slijkstraat." Zaterdag 4 november. "De gevechten verlo pen nu voorspoedig. De Coosje Busken- straat en de Aagje Dekenstraat worden weer veilig verklaard voor terugkeer van de bewoners. Blussen 's morgens een brand aan de Paardenmarkt. "Haal 's morgens Muriel op uit de brouwerij en we gaan naar huis. Ik zet de door mij uitgehaalde ramen weer in de sponningen en we kunnen weer wonen in ons huis waar alleen het halve voorkamerplafond naar beneden is gekomen en het trapgat wat beschadigd is. In reuzel, afkomstig van De Schelde (van de sleeën van de helling) bakken we patates frites, een fantastische maaltijd voor deze omstandigheden! Ik ga op roof uit in panden en bunkers die door de moffen verlaten zijn en sleep cake, 'tweeback', kolen, meubilair en blikken voeding naar huis, en geef ook wat aan oma en opa De Munck. We maken het huis dicht voor de nacht. Nog wordt flink geschoten op Boulevard Evertsen." Zondag 5 november. "Nog zware gevechten rondom de stad, meest in geïnundeerd ge bied. Er worden groepen Duitse krijgsge vangenen door de straten afgevoerd naar de oude stad. Middelburg schijnt ook ge zuiverd van de restanten van de bezet tingstroepen." Maandag 6 november t/m woensdag 8 novem ber. "Nog wat gevechten in geïnundeerd gebied op Walcheren. De Duitsers waaron der het commando voor Walcheren worden afgevoerd uit de bunkers bij Brittannia. le der is aan het repareren en aan het puin ruimen; de stad hertstelt zich van de eer ste ellende." Donderdag 9 november. "De eerste afdeling militairen met doedelzakken marcheert voor ons huis langs aan de Oprit." De bevrijding is weliswaar een feit, de schade echter nog lang niet hersteld. Bo ven de rivieren bleef men nog tot mei 1945 in de greep van de Duitse bezetter. Daan Castel (1918-1994)

de Wete | 2016 | | pagina 24