Buiten gewoon 23 Over Martin van den Broeke en Op 30 juni 2016 verdedigde Martin van den Broeke aan de Rijksuniversiteit Groningen zijn proefschrift 'Het pryeel van Zeeland'. Buitenplaatsen op Walcheren 1600-1820. De titel van deze proeve van wetenschap pelijke kennis zal bij de meesten van u, le zers, wel een "o ja, die ken ik wel" ontlok ken. Martin schrijft al jaren regelmatig over Walcherse buitenplaatsen in ons tijdschrift. In deze Wete nu geen bespreking van dit proefschrift, maar op verzoek van de re dactie vertel ik u wat meer over Martin zelf, een man met een al vroeg ontwikkelde passie. De handelseditie van het proef schrift is onder dezelfde titel verschenen bij uitgeverij Verloren in Hilversum. Spelenderwijs Over de ontwikkeling van die passie schrijft Martin in het voorwoord van zijn proefschrift. Hij werd in 1975 geboren in Grijpskerke en speelde in zijn jeugd vaak met een vriendje dat op de buitenplaats Munnikenhof woonde. Toen hij later in het Zeeuws Museum het schilderij van die bui tenplaats zag was zijn nieuwsgierigheid gewekt. Dit schilderij is ook op de omslag van zijn boek afgebeeld en hangt nu in de studiezaal van het Zeeuws Archief te Mid delburg. Niet lang daarna ging hij op zoek naar meer informatie over deze en andere buitenplaatsen, onder meer in het Rijksar chief in Zeeland aan de Sint Pieterstraat in Middelburg. Zo leerde ik hem kennen. Ik was werkzaam als hoofd studiezaal en halverwege de middag - na schooltijd - kwam Martin de studiezaal binnen. Een knul van vijftien, zestien jaar valt natuurlijk wel op tussen oude mannen die druk bezig zijn met onderzoek naar hun voorouders. zijn passie voor buitenplaatsen Onderzoek Martin werd het meest geboeid door oude prenten, tekeningen en kaarten van buiten plaatsen. Bij zijn bezoek aan de studiezaal dook hij altijd in de kaartenbakken met ko pieën van dit historische beeldmateriaal. Martin van den Broeke. (foto Anneke Sellis) Deze waren gemaakt om de originelen in het archiefdepot zoveel mogelijk te ontzien voor raadpleging. Af en toe liet Martin een kopie van een kopie maken. Hij begon ook met archiefonderzoek naar de buitenplaats Duinbeek in Oostkapelle. Het was de toenmalige bewoner van dit buiten die hem daartoe had aangezet. In het julinummer van 1993, hij was toen achttien, schreef Martin zijn eerste bijdra ge in De Wete over de buitenplaats 't Is

de Wete | 2016 | | pagina 25