de laatste decennia van de achttiende eeuw de rijkdom van de Walcherse buiten plaatsen fraai weergegeven. Vanaf 2007 stuurde Martin ook weer artikelen in voor De Wete, de teller staat dan intussen op veertien, en ook voor andere tijdschriften schreef hij artikelen. In 2014 schreef hij een boek over de buitenplaatsen op een ander Zeeuws eiland, Buitenplaatsen in Noordgouwe; hofsteden, lusthoven en landhuizen. Het waren dus niet alleen de Walcherse buitenplaatsen die hem bekoor den. Romanticus Wat zegt de passie voor het onderwerp buitenplaatsen over de persoon van Martin van den Broeke? Ik denk dat hij een ro manticus is in de klassieke betekenis van het woord. In het laatste kwart van de achttiende eeuw kwam in West-Europa de stroming van de Romantiek op waarin de nadruk werd gelegd op het gevoelsleven en de natuur. Men verheerlijkte de schoon heid van het landschap. Juist ook zijn grote bewondering voor de arcadia van Jan Arends is hiervoor een bewijs. Arcadia was en is voor romantici de benaming voor een idyllisch, paradijselijk landschap. Die ro mantische inborst bij Martin komt ook naar voren in het in 1999 verschenen boekje Gelaagd land. Wandelingen over het ei land Walcheren. Daarin neemt hij in de vorm van een negentiende-eeuwse reis gids de lezer mee als cultuurtoerist. Hij wijst op diverse sporen uit het verleden en weidt er op een weemoedige toon over uit. Encyclopedie Bij het schrijven van deze bijdrage heb ik nog eens zijn proefschrift doorgebladerd. Het lijkt wel alsof alle kennis die Martin de afgelopen 25 jaar heeft vergaard in de meer dan 500 pagina's is opgetekend. Walcheren en buitenplaatsen zijn een twee-eenheid; de tuin van Zeeland was be zaaid met honderden buitenplaatsen en buitens. Het is een encyclopedisch werk geworden, geïllustreerd met de prenten en kaarten die Martin als scholier al koester de: prenten uit de Cronyk van Smallegan- ge (1696), de Walchersche Arkadia van Gargon (1715), de tekeningen van Jan Arends en diverse kaarten uit de zeven tiende tot en met de negentiende eeuw. Is Martin nu klaar met zijn onderwerp? Die vraag moet ik hem nog op de man af stel len. Ik denk dat hij ons zal blijven verras sen met artikelen en lezingen over de Wal cherse buitenplaatsen. Een passie heb je immers voor het leven. Leo Hollestelle

de Wete | 2016 | | pagina 27