28 zomerverblijf liet hij huizen bouwen. Al in 1465 was Bladelins initiatief uitgegroeid tot een heus stadje, dat hij noemde naar de plaats waar de Zeeuwse abdij zich be vond. Middelburg-in-Vlaanderen was stra tegisch gelegen tussen de in die tijd eco nomische centra Brugge, Damme, Aarden burg en Sluis en aan de zeearm de Dul- Brugge, café Vlissinghe, ingang in de Blekers- straat. (zvikipedia.org) laert of Braakman. Dat water stond in di recte verbinding met de Honte of Wester- schelde. Aan het eind van de zeventiende eeuw raakte Bladelins kasteel in verval. De ruïne verdween geleidelijk onder het maaiveld. In 2002 is gestart met de opgraving van het kasteel. De locatie is een belangrijke ar cheologische vindplaats. Het rijke verleden van Middelburg mag dan grotendeels on der de grond verborgen liggen, het straten plan komt tot op de dag van vandaag nog overeen met de middeleeuwse opzet. Het dorpje werd daarom als eerste in Vlaande ren als beschermd archeologisch monu ment gekwalificeerd. Vlissinghe Ik verlaat Middelburg en zet koers naar de Blekersstraat in Brugge. "Herberghe en Café Vlissinghe" lees ik bij aankomst op het uithangbordje waarop ook het jaartal 1515 staat. Is dit zoals men beweert het oudste café van Brugge? Het is nagenoeg zeker dat het café naar het Walcherse Vlissingen is genoemd, hoewel uit geen enkele geschreven bron valt op te maken wat het verband met de havenstad geweest kan zijn. Sommigen hebben een naamsverklaring gezocht in de bodemgesteldheid van de plek. Vlis of vlissing zou waterplas betekenen, maar kenners houden het op een verwijzing rich ting de Walcherse zuidkust. De oorsprong van het cafépand, dat be staat uit een tweetal samengevoegde hui zen, gaat zeker terug tot de late vijftiende eeuw. Het oudste archiefstuk dat op het pand betrekking heeft, dateert uit 1515, het jaartal dat op het uithangbordje staat. Of er toen al een herberg werd gehouden, vermeldt het stuk niet. De huisnaam Vlis singhe verschijnt voor het eerst in een do cument uit 1579. Daarnaast vermeldt een boedelbeschrijving uit die tijd de aanwezig heid van tafels en banken. Dat feit kan wij zen op de functie van herberg. Pas in 1648 is er zeker sprake van een "huise ende herberghe". In de eeuwen daarna blijft Vlis-

de Wete | 2016 | | pagina 30