(zocht) in de Provinciale Bibliotheek. In de Lange Delft. Ah, u moet het kennen! Dat prachtige 17de-eeuwse patriciërs-huis. Met het stadhuis een van Middelburg's kost baarste bouwwerken." Het boek opent met het gedicht 'Gedicht' van zoon Remco. Vader Jan strooit in zijn herinneringen ook menig gedicht. Zo ook zijn eigen gedicht 'Avond' waarover hij zelf zegt: "Tja, ja: ziele, de mane-bloeme, vage droefheid, een verleden (als je d'r nog geen hebt!)... het is schandelijk jong!" De 'bezorgers' van dit mooi uitgegeven boek hebben prachtige foto's gevonden van mensen en plaatsen die genoemd worden in deze herinneringen. Ook de toe lichting is handig. Of mensen die Walcheren niet van vroeger kennen, zinnen als de volgende - hier over Zoutelande - kunnen waarderen? "Is dat nu uw klein, aardsch paradijs? vraagt ge mij ontsteld. En ik herhaal: Ja, dit is nu mijn klein aardsch paradijs! Waarom? Ik weet het niet, of wacht, misschien, mis schien weet ik het tóch! Misschien is het omdat het zoo kleintjes ligt weggedoken achter de hooge duinen, schuchter en lief als een bedeesd kind in moeder's armen, misschien is het wel omdat de stilte er al leen maar onderbroken wordt door een paar dwaze, kakelende kippen over den hobbeligen, zon-begloeiden straatweg, misschien is het ook wel om de lucht die zoo blauw is en de eeuwige stem van de zee, die murmelt achter den vasten muur van het zand, en ach, eigenlijk weet ik niet waarom ik zoo gesteld ben op dit dorp en wat doet het er ook toe." Ondanks deze vaak nogal wijdlopige zin nen, riep Camperts verhaal bij mijzelf wat op. Ik was weer even terug in het Zoute lande van de jaren vijftig, toen ons gezin daar jaarlijks in de zomer een paar weken verbleef. Eerst logeerden we in het boerde rijtje van opoe Stroo, aan de rand van het dorp. We mochten kijken hoe zij boterbab- belaars maakte. Daar deed ze, onbegrijpe lijk voor mij, een beetje maggi in. En later in het huis van slager Koets, de familie Koets in het schuurtje... Wat was het spannend in het dorp: het verhitten en in vorm slaan van de hoefijzers bij de smid, het beslaan van de machtige trekpaarden in de travalje daarvoor, wat een hitte, la waai en stank; meehobbelen op de bok van de groenteboer over de kinderkopjes; melk en kaas halen in het piepkleine win keltje van Dekker waar het zo merkwaardig rook. Door de beschrijvingen van Jan Campert komen al deze dierbare herinneringen weer boven. Ik wens u toe dat u hetzelfde overkomt wanneer u dit boek leest. Hetty Begheyn-Brinkman Jan Campert, Uit een jeugd. Herinnerin gen aan Zeeland. Bezorgd en toegelicht door Ans Dingemanse-Dieleman en Aad de Klerk. Uitgave Den Boer I De Ruiter, Vlissingen 2016, ISBN 978-90-79875-70-2, 144 pagina's, 14,90 Leven (in de brouwerij) Het zal u niet ontgaan zijn: sinds het vroe ge voorjaar verschijnen er afleveringen van drie nieuwe series brochures: Het leven in Middelburg, Het leven in Vlissingen en Het leven op Walcheren. Uitgeverij Optima in Vianen is van plan van iedere serie twaalf afleveringen uit te brengen, maar houdt wel een slag om de arm. De brochures worden geproduceerd in nauwe samen-

de Wete | 2016 | | pagina 33