werking met de diverse archieven op Wal cheren, het Zeeuws Genootschap, de Zeeuwse Bibliotheek en voor wat betreft de Walcherse serie ook met de Heemkun dige Kring Walcheren. Medio augustus 2016 zijn er van de series respectievelijk vier (Middelburg), twee (Vlissingen) en één aflevering (Walcheren) verschenen. Van een echte be spreking kan dus nog geen sprake zijn. Wel valt nu al te constateren dat het kwaliteits verschil groot is. De Middel burgse serie bijvoorbeeld telt tot nu toe maar één uitschieter, nummer 2, over de ontwikke ling van Middelburg, eigenlijk een verhaal over architectuur in de stad van de laatste an derhalve eeuw. De andere drie afleveringen vertonen elk min der samenhang, de informatie lijkt lukraak bij elkaar gesprokkeld en is te vaak al eer der gepubliceerd. De twee Vlissingse afle veringen bevatten vooral veel aardige illus traties, en de gekozen onderwerpen zijn ook duidelijker afgebakend. Het eerste deel van de Walcherse serie, over fotogra fen, vind ik de mooiste en de meest inte ressante van de zeven exemplaren die ik op mijn bureau heb liggen. Optima zal het lastig krijgen met het handhaven van dit ni veau. Alleen het 'leven' van na 1850 wordt be handeld. De uitgever moet ervan zijn uitge gaan dat de lezer zich bij het leven van voor die tijd niets kan voorstellen. Er zijn inderdaad relatief weinig plaatjes uit vroe ger tijden en als je opa je vertelt wat hij van zijn opa heeft gehoord, dan heb je on geveer anderhalve eeuw geschiedenis te pakken. Geschiedenis van de gewone man, dicht bij huis en van niet al te lang geleden. Daar is niets mis mee. De Heem kundige Kring Walcheren moet het ervan hebben, en uitgeverij Optima heeft dat goed begrepen. Zij is niet de enige. In 1996 lanceerde uit geverij Waanders (Zwolle) de serie Ach lie ve tijddie heel Zeeland besloeg. Daarvan verschenen toen twintig afleve ringen. Vanwege het succes werd in 2004 het kunstje nog eens overgedaan met de serie Ons erfgoed. Zeeland van toen en nu. Ik ben toen bij nummer 6 afgehaakt omdat ik vond dat de formule wel zo'n beetje was uitgemolken. Uitgeverij Optima opent nu drie fronten op een kleiner 'slagveld' en neemt daarmee een risico. Hoewel... de oplagen zijn beperkt, voor de illustraties wordt weinig of niets betaald en met het honorarium kunnen de auteurs hun hypotheek beslist niet vervroegd aflos sen. De uitvoering van de brochures is ook wat sober. Het A4-formaat is kleiner dan dat van de Waanders-brochures van des tijds, de papierkwaliteit is minder en de op maak is saaier. Het is ook verwarrend dat zowel Vlissingen als Walcheren dezelfde blauwe omslagkleur hebben gekregen. De omslagen van de Middelburgse brochures zijn weliswaar rood, maar de drukker heeft zijn processen niet op orde, want de kleur verschillen zijn navrant. Dat valt straks des te meer op als de deeltjes in de verzamel box worden gezet, als die er tenminste nog komt. De drie verzamelboxen gaan 12,50 per stuk kosten. Nu ik eenmaal ben begonnen, wil ik natuurlijk alle drie de series compleet hebben. Die aanschaf gaat me in totaal l^nd achter dijk en Juin Anderixth* eeuw ruimtelijke ontwikkelingen

de Wete | 2016 | | pagina 34