38 Blikken, het petembleem Of er ook een petembleem van de Zee vaartschool bestond, wist Juan Defesche ons in De Wete van juli jl. niet te vertellen. Co van Oosten uit Oostkapelle weet het wel. Hij stuurde ons een afbeelding van zo'n embleem, want hij was zelf een 'blik' en volgde de stuurmansopleiding in "jaar- zitter van de dorpsvereniging. Zij weet dus alles van het oranje paard waarnaar Riet Maas-Kwekkeboom in de juli-Wete infor meerde. "Het paard is geen kunstwerk, al zijn er nogal wat mensen die dat denken", bericht Anneke ons. "Het is gewoon geplaatst als speelobject voor kinderen. Het komt uit de gang 60" aan de De Ruyterschool in Vlis- singen. Klassenfoto De klassenfoto uit de boedel van Jopie de Klerk die wij afdrukten in de juli-Wete, is ook in het bezit van Ineke Wijkhuijs-van den Driest in Oost-Souburg. Op de achter kant van haar exemplaar staat: "Bewaar school Koudekerke, 1911". Ineke vertelt: "Het jongetje helemaal rechts op de foto is mijn schoonvader Pieter Wijkhuijs, in 1906 geboren in Zoutelande en in 1984 overle den in Vlissingen. Het gezin Wijkhuijs woonde in 1911 in de Tramstraat in Koude kerke." Oranje paard Anneke de Pagter uit Sint Laurens is voor- Foto Mieke Meijer. fabriek, dus er moet een mal voor zijn. Hoe de fabriek aan zo'n mal komt, weet ik niet." Het is wel logisch dat Riet Maas er meer achter denkt, want "de paardenfiguur op de hekken is ontleend aan de paarden die op Popkensburg werden gefokt. Een van die paarden is heel beroemd geworden, en ook nu nog zijn er heel veel paarden in Sint Laurens." Het oranje paard en de hek ken werden geplaatst na de herinrichting van de Noordweg, "uiteraard met Europe se subsidie", besluit de voorzitter van de dorpsvereniging. Paardenknecht Het raadsel van de paardenknecht, aange kaart door Piet Willeboordse in de juli-

de Wete | 2016 | | pagina 40