Feiten en mededelingen H<W Marlozv Moss, 'Compositie met dubbele lijn en blauw vlak'. Olieverf op doek62 x 45 cm, ge signeerd i.o. en gedateerd 1934. (coll. gemeente Middelburg) In 1937 vestigden Marlow Moss en Netty Nijhoff zich in het Normandische dorpje Gauciel, bij Evreux. In deze tijd bezochten ze regelmatig het Walcherse Biggekerke, waar de Nijhoffs het buitenhuis Antoinette hadden laten bouwen. In Biggekerke was de schilderes algauw een bijzondere ver schijning; ze kreeg er de veelzeggende bij naam het ventjeswuuf. In mei 1940 vluchtte de Joodse Moss hals overkop naar Engeland en vestigde zich weer in Cornwall waar ze tot haar dood zou blijven wonen. Haar werk werd in die periode kleurrijker, de zwarte lijnen ver dwenen er geleidelijk uit, en ze ging ook beeldhouwen en metalen installaties ont werpen. Pas in 1947 werd ze herenigd met Netty Nijhoff en verbleef ze weer regelma tig in Biggekerke. Na haar overlijden op 23 augustus 1958 liet zij haar beeldend erf goed na aan Netty's zoon Wouter Stephan (Faan) Nijhoff (1916-1986). Na afloop van een tentoonstelling met werk van Marlow Moss in de Vleeshal, in april 1972, kwam de gemeente Middelburg in het bezit van een schilderij van deze constructivistische schilderes uit de collec tie van Faan Nijhoff. Dit schilderij, 'Compo sitie met dubbele lijn en blauw vlak', is in tussen gerestaureerd en was in 2008 nog te zien op een expositie in de Kabinetten van de Vleeshal. Het werd toen eventjes aan de vergetelheid ontrukt om daarna weer in een donker depot te verdwijnen. De Middelburgse galeriehouder Joost Bak ker zal in zijn lezing over de vrijwel verge ten Marlow Moss een permanent publiek eerbewijs bepleiten. Haar levensmotto s waren immers Ruimte, Beweging en Licht! Woensdag 30 november 2016, aula ZB, Kousteensedijk te Middelburg, aanvang 20.00 uur (zaal open 19.45 uur). Schoolarchief kwijt Joop C. Caljouw uit Amersfoort was van 1952 tot 1957 leerling van de Christelijk Nationale School in Veere (later de Valeri- usschool geheten, en intussen Magdalon). Voor zijn onderzoek naar de geschiedenis

de Wete | 2016 | | pagina 48