Weemoed zijn onder andere de Kinderopvang Wal cheren en de Voedselbank Walcheren. Ook de folkloristische verenigingen zoals Walacria en Het Walchers Costuum ver loochenen hun afkomst niet. Onze eigen HKW organiseerde de bijeenkomsten lan ge tijd in - hoe kon het ook anders - de Hof van Walcheren. Helaas ging dit mar kante gebouw in Koudekerke in 1998 te gen de vlakte. Toch maar eens nadenken over vergaderen in de Wok van Walche ren? Misschien zien we het verkeerd en is de naam Walcheren een sterk merk dat nog eeuwen zal blijven bestaan. Waar we ons in ieder geval geen zorgen over hoeven te maken is de toevloed van kopij over ons Walcherse heem. Anne van Noord opent dit nummer van De Wete met een artikel over drie exposities over streekdrachten in 1882, 1913 en 1924. Ze haalt aan hoe onder andere het verdwijnen van de Walcherse dracht door deze exposities onder de aandacht werd gebracht. Delen uit het dagboek van de Vlissinger Daan Castel geven een bijzon dere blik op de oorlogsdagen in de Schel- destad. Het gereedkomen van het proef schrift over Walcherse buitenplaatsen van Martin van den Broeke is voor oud-hoofd redacteur Leo Hollestelle een reden om te rug te kijken op wat Martin voor de HKW heeft betekend. Jaco Simons beschrijft hoe onze zuiderburen nog steeds 'Walcherse' toponiemen koesteren. Uit de veelheid van artikelen en de reacties van onze lezers blijkt dat Walcheren nog springlevend is. De redactie De Zeeuwse streekdrachttraditie tussen 1880 en 1940 Drie tentoonstellingen Streekdrachten en Zeeland zijn sterk met elkaar verbonden, ook nu bijna niemand die meer draagt. Op Walcheren, waar de streekdracht het langst in ere gehouden is, dragen nog enkele tientallen vrouwen van gevorderde leeftijd dagelijks streekdracht. De Walcherse dracht zal dus op vrij korte termijn verdwijnen. Hiermee komt echter geen einde aan een eeuwenoude traditie, zoals veel mensen denken. Streekdracht is namelijk nog maar twee eeuwen oud. Het idee dat bepaalde kleding hoorde bij de identiteit van een streek deed pas opgang toen de eerste drachten alweer verdwe nen. In dit artikel wordt de rol van drie streekdrachttentoonstellingen, in 1882, 1913 en 1924, in dit proces beschreven. Mede door die tentoonstellingen ontstond de beeldvorming over de streekdracht.

de Wete | 2016 | | pagina 5