Wanneer dit proces plaatsvond verschilde per streek. Als eerste verdween de Hulster dracht, die nu al tientallen jaren niet meer wordt gedragen. De Walcherse en Arne- muidse drachten zijn het langst behouden gebleven, maar zij zijn in de afgelopen ja ren ook steeds statischer geworden. Modeverschillen Gedurende de zeventiende eeuw ontston den modeverschillen tussen de afzonderlij ke standen van boeren en burgers en tus sen verschillende regio's. Deze verschillen in dracht werden rond 1800 zichtbaar. He laas weten we weinig van de zeventiende- eeuwse kleding door gebrek aan bewaard gebleven kledingstukken en beeldmateriaal uit die tijd. De splitsing ontstond door aller lei factoren, waaronder het feit dat bepaal de gebieden minder snel de burgermode overnamen, waardoor er verschillen in kle ding ontstonden. Pas in de tweede helft van de negentiende eeuw was er steeds meer sprake van een vaste streekdracht in Zeeuwse streekdrachten. Tentoonstelling in de Abdij van Middelburgca. 1910. (ZB Plan bureau en Bibliotheek van ZeelandBeeldbank Zeeland,122550) Statisch Tegenwoordig wordt bij toeristische en fol kloristische activiteiten zoals het sjezen- rijden nog wel streekdracht gedragen. Bij deze activiteiten wordt vaak de pronkkle- ding gedragen en niet de dagelijkse dracht. Zolang een dracht nog dagelijks gedragen wordt door meerdere generaties tegelijkertijd, veranderen er onderdelen van het kostuum. De muts wordt bijvoor beeld kleiner of er wordt een andere stof gebruikt. Deze veranderingen zijn niet per se heel groot, maar zorgen toch voor variatie in de dracht. Als een dracht een soort museumstuk wordt, alleen nog ge dragen bij folkloristische activiteiten, veran dert deze niet meer en wordt het een stati sche dracht. De Zeeuwse streekdrachten werden langzamerhand statische drachten.

de Wete | 2016 | | pagina 6