24 Sieraad Begin jaren zeventig was de herbouw van het verwoeste centrum van Middelburg vol tooid en werd de infrastructuur van de stad verbeterd. Het gemeentebestuur was op zoek naar bijzondere toevoegingen voor de openbare ruimte om de stad meer allure te geven. Zo kwam men in contact met Wes- Middelburg, Nieuwe Burg1971. Het "gesto len" kunstwerk De Molen van Wessel Couzijn. (ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland Beeldbank Zeeland, foto Midavaine, 102150) sel Couzijn. Hij was een bekende en inter nationaal gewaardeerde kunstenaar. Het Nederlandse paviljoen van de Biënnale van Venetië in 1960 was bijna geheel ge vuld met zijn werk. Dat werk, 'Belichaamde Eenheid', werd in 1963 geplaatst voor het Unilever-gebouw in Rotterdam. Uit diezelf de periode komt het beeld 'De Molen'. Dit beeld werd door Middelburg aangekocht om het als een sieraad in het centrum van het wederopbouwgebied te laten schitte ren. Op het hoogste punt van de stad, op de hoek van de Nieuwe Burg en de Groen markt, werd zorgvuldig een plaats geko zen. Het bronzen kunstwerk, op een beton nen sokkel, werd er op 27 april 1972 offi cieel onthuld. De provinciale pers was niet lovend. Men noteerde bij een foto: "Kunst kan een aanslag op de schoonheid zijn, zoals hier in beeld is gebracht. Het beeld heeft zoveel uitsteeksels dat het tegelijker tijd een doorn in het oog en een stomp voor de borst is. Nu weet men nog een aanval van het beeld te ontwijken. Nachte lijke voorbijgangers en slechtzienden kun nen minder geluk hebben. Vandaar dat het werk een hekwerkje waard is. Niet om het tegen mensen te beschermen maar om de mensen tegen het beeld te beschermen." Dat hekwerkje is er nooit gekomen. Maar mensen bleken agressiever dan het beeld. Er zijn verhalen over dronken weekend- vierders die de uitsteeksels als rekstok ge bruikten. Daar was het uiteindelijk niet te gen bestand. Aan het einde van de zomer van 1988 was het kunstwerk dusdanig be schadigd dat de gemeente besloot om het weg te halen en te laten restaureren. Het probleem was echter dat Wessel Couzijn in 1984 was overleden. In De Faam van 5 oktober 1988 verscheen daarom deze op roep: "De gemeente Middelburg wil dit inmiddels van kunsthistorisch belang te achten beeldhouwwerk in zijn oude glorie herstellen. Helaas is evenwel geen beeld materiaal meer voorhanden over de oor spronkelijke staat. Wij willen personen die op enigerlei wijze foto's van dit plastiek in hun bezit hebben, liefst van vóór 1980, verzoeken contact op te nemen met het bureau Culturele Zaken." Andere ideeën Die foto's uit de jaren zeventig waren wel voorhanden, zoals we kunnen zien op de Beeldbank van de Zeeuwse Bibliotheek

de Wete | 2017 | | pagina 26