44 Het is zeer waarschijnlijk dat Bob Geldof voorouders heeft in onze contreien. In het boek Zeeuwse familienamen van P.J. Meertens, uit 1947, staat te lezen dat Gel dof een boerennaam is die veel voorkomt in de noordoosthoek van Walcheren. Maar in Vlaanderen zijn er nog veel meer, schrijft Lo van Driel in zijn Van Aarnoudse tot Zachariasse. Zeeuwse familienamen (Vlissingen 2007). Hij telde er tien jaar ge leden ruim elfhonderd. Over Corbijn kunnen wij niet zo veel zeg gen. Het is geen Walcherse naam, zelfs geen Zeeuwse. De bekende fotograaf/ cineast Anton Corbijn heeft voor zover wij weten geen Zeeuwse wortels. Het is ook maar de vraag of Jeremy Corbyn Neder landse wortels heeft. Wie het weet, mag het zeggen. Vrouw met voorhoofdsnaald Rob Vader uit Best stuurde ons een foto van een jonge vrouw in Walcherse streek- dracht, met een opvallende voorhoofds naald. Het portret is gemaakt door C.W. Bauer te Middelburg, die daar van 1872 tot 1907 werkzaam was. Rob schat dat de op name dateert van rond 1880. De foto is af komstig uit het familiealbum van Adriaan Hollebrandse (1904-1975) en Johanna Pieternella Vader (1901-1985). Zij trouw den in 1931 in Grijpskerke en woonden in Middelburg. De vrouw op de foto zou een voorouder kunnen zijn van Adriaan of Jo hanna, maar Rob schrijft er wel bij dat zij op het internet op verschillende plaatsen is vinden, zij het niet op dezelfde foto, onder andere op geheugenvannederland.nl. Wij wijzen Rob ook graag op het verhaal over het meisje in Bevelandse dracht in de ru briek 'De Wete weet het' in dit nummer. Niettemin zou het aardig zijn als de identi teit van deze vrouw-met-voorhoofdsnaald bekend wordt. Wellicht blijkt er toch nog een band met de families Hollebrandse en/of Vader. Slavenkralen Een vriend van Gerard Kampman in Kou- dekerke is verwoed verzamelaar van 'sla- vernalia'. Wij hadden daar nog nooit van gehoord, maar zijn collectie boeien, kettin gen en kralen zou een grote reputatie heb ben. Namens zijn vriend is Gerard op zoek naar informatie over de vervaardiging van een speciaal soort kralen. In Middelburg moeten ooit glasfabrieken hebben gestaan waarin kralen werden gemaakt, met name grote rood-wit-blauwe chevronkralen. Deze kralen, die ook wel slavenkralen werden genoemd, waren nogal kostbaar. De vriend van Gerard is met name geïnteresseerd in de locaties van die glasfabrieken. Het is

de Wete | 2017 | | pagina 46