50 Voluit heette "de heer Huyssen" Johan Huyssen van Cattendijke, heer van Oud en Nieuw-Vosmaar. Zijn vrouw heette Cor nelia van der Nisse, vrouwe van Kruinin- gen. Johan Huyssen leefde van 1630 tot 1667, dus hij werd maar 36 of 37 jaar. Inmiddels is Ton van den Brandt zelf veel meer te weten gekomen over de twee te gels en het geslacht Huyssen. De tegels stammen uit ca. 1660 en worden beschre- Het voormalige jachthuis van de buitenplaats van johan Huyssen aan de Poppendamseweg, 1945. Het lag op een heuvel met een gracht eromheen. Tijdens de inundatie moet het vrij wel drooggebleven zijn. Oost-P oppendamme, zoals het wel werd genoemdwas een voorname boerenwoning. Na de Tweede Wereldoorlog stond het lange tijd leeg en raakte het in ver val. Tot een restauratie is het nooit gekomen. In 1978 is het pand afgebroken. (ZB Planbu reau en Bibliotheek van ZeelandBeeldbank Zeeland, foto P. Vreke, 54467) ven in het boek De Nederlandse Tegel (2013) van Jan Pruis. Eerder stonden ze ook al in Tegel 21, het jaarboek 1993 van de Stichting Vrienden van het Nederlands Tegelmuseum. Ze zijn dan ook "uiterst zeldzaam". Het Hof te Poppendamme, de buitenplaats van Johan Huyssen, werd tus sen 1750 en 1770 gesloopt. Veel van het sloopmateriaal werd hergebruikt, zo ook de twee tegels. In het voormalige jachthuis van de buitenplaats, dat aan de overzijde van de Poppendamseweg stond, vonden de tegels een plekje in de schouw. Daar hebben ze in gezeten tot 1978 toen ook dit pand werd gesloopt. Daarna hebben ze nog jarenlang bij de familie in lijstjes aan de muur gehangen, totdat ze in 2015 wer den overgedaan aan de handelaar van wie Ton van den Brandt ze kocht. Ton weet in tussen ook van het bestaan van Het Pry- eel van Zeeland, het boek van Martin van den Broeke over buitenplaatsen op Wal cheren dat medio 2016 verscheen. Daarin

de Wete | 2017 | | pagina 52