tuurlijk kenden wij het boekje wel. Het heet Walcheren onder de zeegolven, is ge schreven door Henk van Waard en in 1945 uitgegeven bij Van Benthem Jutting Smits te Middelburg. Er rolde een losse bij lage uit het boekje, een gedicht gedrukt op wat steviger papier, met de titel 'Een Lied voor mijn Eiland Walcheren'. Dat gedicht werd destijds door de uitgever in het boek je bijgesloten, maar dat het er nu nog in wordt aangetroffen is wel bijzonder. Wij drukken het gedicht hierbij dan ook maar eens af. Meisje in "Zuid-Bevelandsch costume" Johan Lous uit Nieuw- en Sint Joosland meldde het zelf al bij de ansichtkaart die hij instuurde voor De Wete nr. 4 van okto ber jl. Het daarop afgebeelde meisje in "Zuid-Bevelandsch Costume" figureert op verschillende kaarten van diverse uitgevers en ze gaat daarop ook wel gekleed als "Walchersche boerin", in "Middelburgsch Costume" enzovoort. Het is dan ook vrijwel zeker dat het gaat om een fotogeniek meisje uit de betere kringen dat regelmatig poseerde voor een fotograaf of misschien meerdere fotografen. De 'streekdracht' die zij op de verschillende foto's draagt is nog al eens een allegaartje van gevarieerde oorsprong. Fotografen hadden voor dit soort portretten vaak de beschikking over een soort verkleedkist met kledingstukken uit alle Zeeuwse windstreken. Het hoefde niet zo nauw te luisteren. Aldus een mede werker van het Zeeuws Archief. Impersant. Een kattengat? Han Engelvaart uit Meliskerke heeft van 1950 tot 1953 als 'kostganger' gewoond bij de heer en mevrouw Van Gemerden aan de Turfkaai 29 in Middelburg. Hij stuurde ons een aanvulling op de uitkomst van de Impersant-vraag in de oktober-Wete. Het huis aan de Turfkaai werd in 1947 ge kocht van ene Van Dorst. Peter van Ge merden werd in 1949 in dit pand geboren en heeft daar met zijn ouders gewoond tot ca. 1971. Han heeft contact met Peter op genomen en samen zijn zij tot de conclu sie gekomen dat Piet Minderhoud er toch niet zo ver naast zat met zijn veronderstel ling dat het gat in de stoep van het huis een ventilatiegat is. Van foto's van voor zijn geboorte weet Peter dat het 'gat' er al zat toen zijn ouders in het pand trokken. Hij herinnert zich dat er een zwart rooster in het gat zat, waarschijnlijk om ongedierte te weren. Erachter bevond zich destijds de kolenbergplaats. Later is de bestemming van dat hok veranderd, maar het is wel ze ker dat er tussen 1947 en ca. 1971 geen sprake was van een kattengat of -luik. Piet Minderhoud ontdekte het gat "onge veer 36 jaar geleden". Dat moet dus rond 1980 zijn geweest en Piet repte niet van een rooster dat ervoor zat; dan was het gat hem waarschijnlijk ook nooit opgeval len. Arianne de Klerk-Vuyk, die de foto maakte, kreeg de uitleg over het kattenluik overigens van de huidige bewoners. Het 'poeslieve' karakter kan het gat dus heel goed pas na 1971 gekregen hebben. Impersant een putdeksel De afbeelding in de rubriek Impersant op de achterkant van de oktober-Wete toont een putdeksel. Dat zullen de meeste Wete- lezers wel gezien hebben, en heel veel van hen zullen ook de locatie wel hebben kunnen raden: een soort vluchtheuvel aan

de Wete | 2017 | | pagina 55