54 het begin van de Bieweg, aan de Veerse- weg in Zanddijk. Maar op wat voor soort put zit dat deksel dan? Is het eigenlijk wel een put? En waarom op die rare plaats? Jan Moekotte die de foto nam, heeft zelf eerst geprobeerd erachter te komen wat het was. Hij heeft informatie gevraagd bij de gemeente Veere, bij het waterschap Foto Jan Moekotte. Scheldestromen en bij waterbedrijf Evides, maar overal kreeg hij het lid op de neus. Nou ja, Talitha Zondag van de afdeling Communicatie van Evides liet nog wel even weten dat het een "waterafsluiter van 50 jaar oud" is, maar voor nadere informa tie verwees ze naar de Delta Netwerk- groep. Toen is Jan maar gestopt met zoe ken, ervan uitgaande dat Impersant de op lossing wel zou uitlokken. Een brandput, een ontluchtingspunt voor de drinkwaterleiding vanuit Oranjezon, ja zelfs een atoomschuilkelder kwam voorbij. Een welput voor de landbouw in droge tij den, berichtte Sjaak Franse ons en hij zat er niet ver naast. Ko en Nel Willeboordse uit Serooskerke sloegen de spijker op z'n kop. Ko deed navraag bij zijn zwager, die lang bij de provincie heeft gewerkt en de Veerseweg onder zijn beheer had. Hij wist het: "Het is een waterafneempunt waar mensen die buiten de bebouwde kom woonden water konden halen, dus ook boeren voor hun vee. Op de plaat staat een roestige pijp die vroeger een stuk lan ger was en gebogen, zodat de boeren er met hun watertank langs konden rijden en hun tank konden vullen." Hoe het water werd opgepompt weten Ko en Nel ons niet te vertellen, maar ze houden het op een elektrische pomp. Samen met ons spreken ze de hoop uit dat er nog meer informatie naar boven komt. Want hoe oud is dat wa terafneempunt dan? Is het nog steeds in gebruik, en zo ja, hoe zit het dan met de betaling van het afgenomen water? Was het vroeger gratis? Alleen gratis voor boe ren? Misschien komt Talitha Zondag als nog over de brug met aanvullende infor matie.

de Wete | 2017 | | pagina 56