Activiteiten H<W haaks op elkaar en twee vizieren in el- kaars verlengde op een draaibare binnen- cirkel. Naast paardengeld mochten de broers voor de arbeiders twaalf stuivers per dag declareren. Daarnaast lieten zij een kar, een tent en andere veldequipage aanrukken, kosten ruim 421 ponden Vlaams, waarvan de Raad van State hen 350 pond vergoedde. Later zouden ze nog twee arbeiders aan hun ploegje toevoe gen. Terwijl de jongemannen bezig waren, stroomden extra verzoeken voor kaarten binnen, bijvoorbeeld voor een kaart van Walcheren voor het provinciehuis. Dat kostte dan zo'n honderd pond per kaart. De jongemannen schnabbelden er aldus aardig bij. Nadat de atlassen van Zeeland en die van de grensgebieden klaar waren, vertrok Da vid in 1753 naar Berbice (nu Brits Guya na). Het ging slechter met de economie en nieuwe opdrachten bleven uit. In Berbice was hij zowel landmeter als slavenhande laar. Hij huwde er met Christina Gaillard, een Hugenotennakomelinge, maar werd na een slavenopstand verbannen. Dat zorgde ervoor dat het echtpaar totaal be rooid in Hulst terugkwam, nadat zij voor de kust van Picardië nog schipbreuk hadden geleden. In Hulst deed David met goed ge volg een landmetersexamen. Hij werd weer in genade aangenomen, al waren voortaan bestuurlijke ambten voor hem taboe. Hij zou zich nog 24 jaar met voornamelijk re gionale cartografie bezighouden, veelal ten faveure van de belastinginning. Op oude jaarsdag 1789 overleed hij, tien dagen na het huwelijk van zijn dochter Anna Wilhel- mina met Jan Raven, inspecteur van 's lands zeewerken en burgemeester van Sas van Gent. De geschiedenis van de Hattinga's was daarmee nog niet ten ein de. Het echtpaar Raven zou een zoon krij gen die de achternaam van zijn moeder aannam, Willem Cornelis Hattinga. Ook hij volgde een opleiding tot landmeter en trad zo in het voetspoor van zijn voorvaderen. Meer over de Hattinga's valt te lezen in het Jaarboek 2014-20'\5 van de Oudheidkun dige Kring De Vier Ambachten te Hulst. Leo Faase Woensdag 25 januari 2017 Huisnamen van Middelburg Bezoekers van de historische binnenstad van Middelburg verwonderen zich over de grote verscheidenheid aan huisnamen en het bijzondere karakter ervan. Die namen getuigen van het rijke verleden van de stad en houden de herinnering eraan levend. De compacte historische kern heeft een hoge 'huisnaamdichtheid', met meer dan achthonderd huisnamen. Middelburg steekt hiermee met kop en schouders uit boven andere historische binnensteden. Ed de Graaf is auteur van het boek d'Guld

de Wete | 2017 | | pagina 63