32 rijn-Westfalen, Duitsland) of uit Brabant. De grote onderdelen van de kapconstructie mochten één duim afwijken van de over eengekomen maten, de kleine onderdelen een halve duim. De meester-timmerman beloofde dat het werk voltooid zou zijn met Vastenavond 1519. Dat was op dinsdag - gekend als Vette Dinsdag - vóór Aswoensdag, waarbij traditioneel om middernacht de carnavals periode eindigt en de veertiendaagse vas ten tot Pasen begint. Laureijs Scheers stelde ter verzekering van de goede uitvoering van zijn werk al zijn huidige en toekomstige bezittingen als borg. Kerkmeester Cornelis de Cock beloofde hem voor de werken 70 pond groten Vlaams, af te rekenen in vier schijven. Een kwart van het bedrag zou onmiddellijk wor den betaald, het tweede kwart wanneer de kapconstructie in Middelburg klaar zou zijn. Hieruit kan opgemaakt worden dat de on derdelen in Mechelen werden vervaardigd en per (pleit)schip langs de Dijle, de Rupel en de Schelde tot in Middelburg werden vervoerd. De derde schijf zou afgerekend worden wanneer de constructie was vol tooid. Het saldo tenslotte zou negen maan den later worden vereffend. Nawoord Dankzij de twee Mechelse schepenakten uit 1519 (n.s.) weten we dat twee meester- nagele genagelt. Onder de filieringhe sal men steken windbanden ende zelen sijn vijf ende eene halven duijme dick ende zeven duijmen breet ende zele gewrocht wesen duert gordel met eene kerfve in die pootstijlen op f87r eenen tandt genaghelt. Item op die onderste schaerbalcken zelen comen staen de tweetste pootstijlenende die zelen zijn van ix6 ende van xje duijmen, die scaerbalcken ende carbeelen gewrocht als voeren vander zeiver grootte tusschen de tweetste ende onderste filieringhe een gordel zeven duijmen dick ende viije duijmen breet gepint inde stijlen gelijck die onderste. Item op die tweetste scaerbalcken zal men zadelen den tweetste filieringhe die sal zijn vije duijmen viercant, onder de tweetste fijlieringhe sal men steken de windebanden vijf duijmen dick ende vf duijmen breet gewrocht gelijck dander. Item opte tweetste scaerbalcken zelen comen staen de derde pootstijlen, die zelen zijn van acht ende thien duijmen de scaerbalcken ende carbeelen vande zeiver grootte ende gewrocht als voere, ende tusschen de derde ende de tweetste filieringhe sal men zadelen een gordel vijf ende een halff duijmen dick

de Wete | 2017 | | pagina 34