vaak vernoemd naar steden die voor de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) van belang waren of naar schepen die op de werven van de VOC waren gebouwd. Voor de kust van Java lagen de eilanden Middelburg en Amsterdam gebroederlijk naast elkaar. Net zoals dat het geval was bij de Vogelkop van Nieuw-Guinea1 en in de Tonga-archipel in de Stille Zuidzee2. Er zijn meer voorbeelden van deze steden- combinaties te vinden. Voor de Javaanse kust lagen de eilanden Alkmaar, Edam, Enkhuizen, Haarlem, Hoorn, Leiden, Mon- nickendam, Purmerend, Rotterdam en Schiedam en enkele niet naar Nederlandse steden of schepen vernoemde eilanden, zoals Mensenetereiland, Groot- en Klein Kombuis en Onrust. Op Onrust zijn zelfs nog ruïnes te vinden van een Nederlands fort en een achttiende-eeuwse scheeps werf. Bijna alle eilanden kregen na de kolo niale tijd hun oorspronkelijke naam terug, of ze kregen een nieuwe naam. Middelburg Middelburg-eiland heet nu Pulau Rambut. Pulau is Maleis voor eiland en rambut bete kent haar. Mogelijk is de naam een verwij zing naar de rode, harige vrucht rambutan, die beter bekend is als de harige lychee. Het eiland ligt op een steenworp afstand van de kust bij de Baai van Jakarta. De datering van de Europese naamgeving van dit eiland is lastig te achterhalen. De eerste vermelding van Middelburg is op een landkaart uit 1647, maar dat zegt niet veel.3 Immers, bijna al het oudere kaartma teriaal is verloren gegaan. Er is nog wel een kaart van Hessel Gerritsz. uit 1628. Daarop staat een aantal Nederlandse namen. Middelburg staat er helaas niet op, maar dat komt omdat deze kaart niet gede tailleerd genoeg is. Indien Gerritsz. zijn kaart had ingezoomd, had Middelburg er Pulau Rambut (Middelburg-eiland). www.muslimtravelergirl.com)

de Wete | 2017 | | pagina 39