dracht. Moeder Wieringa kwam een keer met haar man mee om het huis te bekijken en kennis te maken met de benedenburen. Niet lang daarna kon er verhuisd worden. De rit met de verhuiswagen van Noord- Groningen naar Walcheren duurde precies twaalf uur. De kinderen zaten achterin de wagen op dozen en kisten, en het jongste broertje lag in zijn ledikantje. Wat waren ze blij toen ze er eindelijk uit mochten. Maar het dreigde toch nog even mis te gaan. Mevrouw Goor: "De buurvrouw kwam op hoge benen aangelopen. Ze was heel boos. 'Julder aode gezeid dat je geen guus aode, en wat is dat dan?' Mijn moe der zei: dat zijn onze kinderen." De Wierin- ga's hadden immers geen kind dat Guus heette. Het is toch allemaal goed gekomen. Ze hebben er vijf jaar met veel plezier ge woond. De Grandgermain Wat voor auto was de 'Grandgermain' van W.N. Jobse? De discussie hierover in de afleveringen van De Wete vanaf juli 2016 kan worden afgerond naar aanleiding van drie reacties en enig aanvullend speurwerk onzerzijds. Het is geen Duits, maar een Belgisch raad sel, mailde Dick de Best uit Oostkapelle. Hij ontdekte namelijk dat Germain een Bel gisch automerk was dat van 1897 tot 1949 heeft bestaan. Piet Baljeu uit Serooskerke meldde ons dat in 1902 en 1903 Engelbert in Den Haag de importeur was en van 1905 tot 1915 J. Leonard Lang in Amster dam. Een Belgische auto? Dat leek ons toch wel heel bijzonder. Maar Wim Verhulst uit Westkapelle wees ons op het boek De blijde intrede van de automobiel in België (1895-1940) van Donald Weber (Gent 2010). Het is grotendeels te raadplegen op internet. Er zijn in België wel degelijk auto's geproduceerd, al is het lang geleden. Wie kent de merken Minerva, Imperia en Excel sior nog? En de Germain? Ene Auguste Germain richtte in 1897 in Montceau-sur-Sambre bij Charleroi de So- ciété Anonyme des Ateliers Germain op, waar hij met een licentie van de Franse au tofabrikant Panhard Levassor auto's van het merk Germain ging bouwen. In 1909 lanceerde Germain de 'Voiture de grand tourisme', een extra grote uitvoering van de Germain Chainless. Een grote, 'grand' Germain dus. En Jobse in Oost-Souburg had er zo eentje, in 1910. Geldof en Corbijn Frans de Witte uit Emmeloord krijgt toch nog direct uitsluitsel over de herkomst van de naam Geldof (zie De Wete nr. 1januari jl.). Henny de Man-Geldof uit Leiderdorp schrijft ons: "Mijn voorouders waren Gillis Geldof en Janneke Joos van Moortel (Moorsel), die vóór 1612 uit Vlaanderen naar Walcheren kwamen. Mijn grootouders waren Cornelis Geldof en Maatje de Voogd, gewoond hebbende in Vrouwenpol der en Serooskerke. Ik ben een dochter van Joost Geldof en Ymkje van Houten." Of de bekende Engelse zanger Bob Geldof familie is, is Henny niet bekend. Ze zou wel graag in contact komen met andere Gel dofs. Haar adresgegevens kunnen worden opgevraagd bij het redactiesecretariaat. Wat de naam Corbijn betreft, zaten wij er zelf naast met onze bewering dat dat geen Walcherse, zelfs geen Zeeuwse naam is. We kregen namelijk een brief van Jan den

de Wete | 2017 | | pagina 51