54 Het water werd opgepompt met een Nor- tonpomp. Sjaak vraagt zich ineens af of dat deksel aan de Bieweg misschien duidt op zo'n boorput. Communicatiemedewerkster Talitha Zon dag van waterbedrijf Evides heeft nog steeds niet gereageerd, maar zo lang zaamaan beginnen die waterputten een aardig onderwerp voor een artikel in De Wete te vormen. Impersant een scharnierpunt De raadselachtige foto van Christiaan Boland op de achterzijde van de januari- Wete lokte minder reacties uit dan we in middels gewend zijn. De locatie was niet zo moeilijk te raden: de Kuiperspoort in Middelburg, vanaf de Rouaansekaai, pal voor de ingang van het pakhuis Borneo. Wij dachten aanvankelijk dat het ging om een restant van een oude gaslantaarn, maar een gepensioneerd medewerker van de PZEM vertelde ons dat dat onmogelijk is. Het juiste antwoord kwam van de al eer der genoemde Sjaak Franse uit Middel burg. Wij zijn ongewild actueel geweest, want eind februari begonnen in de Bel- Kuiperspoort, Middelburg2017. (foto I. Franse) linkstraat werkzaamheden waarbij onder andere de riolering wordt vernieuwd. In de aanloop hier naartoe was de firma Van der Valk De Groot in januari in de Kuipers poort bezig met onderzoek aan het riool. Sjaak is daar eens even gaan kijken. Hij wist dat op deze plek in de Kuiperspoort een driesprong in het riool zit. Dat is te zien op een plattegrond van de stad uit 1739. Daarop zijn alle riolen in de stad ingete kend. Een van de riolen loopt vanaf de Kui perspoort naar de Bellinkstraat, door de achtertuinen van de huizen aan de Rou aansekaai. Sjaak trof het: pal voor de deur van pakhuis Borneo was een putdeksel verwijderd; er hing een dikke blauwe slang in het riool én er was, zij het met enige moeite, een oude eikenhouten deur te zien. Met die deur kon, afhankelijk van het getij, de loop van het riool worden geregeld. Het restant van de oude lantaarn bleek het scharnierpunt van deze ondergrondse deur. Op de kop paste een grote sleutel, KuiperspoortMiddelburg, 2016. (foto Christiaan Boland)

de Wete | 2017 | | pagina 56