Vlissingsestraat bevond zich het huis van een wever: De Drye Boraete Rieten, weef kammen waarmee een grove wollen stof (borat) werd geweven. Een ander pand verwees naar onbegonnen werk: De Verlo ren Arbeyt, het onderschrift van een voor stelling waarbij twee vrouwen een neger proberen wit te schrobben. Zo n naam is Sint Janstraat staan we stil bij De Gouden Tafel (uit de tabernakel). De bewoner Ben jamin Levi stelde zijn achtertuin ter be schikking voor de bouw van een synagoge. De Gouden Nobel, een veertiende-eeuwse munt met een maritiem karakter, hing uit bij havenkroegen. We lopen over de Houtkaai langs het pand Trense Wynvat (1784) en passeren aan ae Londense Kaai De Pynappel (handelaar in hout). In de Nieuwstraat zien we links het pand Niet Altyd Winter, rechts Niet Altyd Somer en De Vergulde Schryfkoker. Per abuis zijn de huisnamen verwisseld. We besluiten ons bezoek aan de Nieuwstraat met Paulus Bekeering (patroon der brillen- slijpers) en Sint Jan in de Hopsack, ofwel Johannes den Doper in de hobbezak. De Korte Delft is de straat van de smederijen, zoals De Berg Etna (toegang tot de onder wereld) en De Drie Spuiten (wapensmid), ook wel Den Armen Duyvel. Dat verwijst naar de edelsmid Eligius die de duivel, in de gedaante van een mooie vrouw, met De Bootschap, (foto Ida Doorenweerd) bedoeld om passanten nieuwsgierig te maken naar de kroeg. Op de Nieuwe Haven vinden we De Koningin van Bohe- men, een huisnaam die getuigde van Oranjegezindheid. Vlakbij de Vismarkt tref fen we Den Sampson. Op de voorstelling torst een hollende Samson twee zware houten deuren met zich mee, een aandui ding voor een schrijnwerker of timmerman. In de tegenovergelegen Zusterstraat staat het huis Vyfthien Schelling te Ponde. Bij het lenen van 15 Schellingen moest men na een jaar 20 Schellingen, dus een Pond, terugbetalen. Een bankiershuis dus. In de

de Wete | 2017 | | pagina 62