X n 25 Dirck Sarcerius met kapitein Cornelis Roobacker maakte, is het scheepsjournaal bewaard gebleven. Het werd in 1907 gepu bliceerd in het tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot schap. Tijdens deze reis werden enkele ei landen van hun inheemse identiteit ontdaan en kregen ze Nederlandse namen noemden de oostzijde echter Amsterdam en de westzijde Middelburg. Als gevolg daarvan kregen ook de twee eilanden tus sen de oevers van de Eufraat de namen van deze belangrijke Nederlandse steden. Alshalhe en Sinbad In de twintigste eeuw heeft men Basra van- aangemeten. De benamingen Amsterdam eiland en Middelburg-eiland werden nog voor aankomst in Basra in het leven geroe pen. Verwijzingen naar het vaderland bete kende immers een bevestiging van de Nederlandse aanwezigheid. Als we oude landkaarten van Basra en om geving bestuderen, krijgen we een tegen strijdig beeld van welk eiland van het duo eigenlijk Middelburg was. Twee afbeeldin gen illustreren dat. Helaas leverde navraag bij het stadsarchief in Basra geen antwoord op. Het is wel duidelijk dat de oostwal van de rivier oorspronkelijk Gabam heette en dat de westwal van oudsher luisterde naar de naam Gaddigar. De Nederlanders Deel van een kaart uit de Grote atlas van de VOC (Atlas Isaak de Graaf), deel 1, pag. 104. Linksboven de twee eilanden Middelburg en Amsterdam, hier in omgekeerde volgorde aan gegeven. (ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, 3143 A 28) wege haar schoonheid verschillende bijna men gegeven, zoals de Tuin van Eden, het Venetië van het Oosten en het Amsterdam van het Oosten. De laatste twee vergelij kingen waren nogal vergezocht en hadden waarschijnlijk alleen betrekking op de tal loze waterlopen in de stad. De oorlogen die vanaf 1980 in de Golfregio hebben ge woed, hebben Basra verlamd en haar

de Wete | 2017 | | pagina 27