Nieuwe uitgaven Kniphausen. In 1753 werd het hoofd van de loge opgepakt vanwege het hebben van "relaties met moslemse vrouwen". Hij claimde onschuldig te zijn en werd vrijgela ten na betaling van een grote som geld. De baron zeilde vervolgens naar Batavia, naar verluidt in gezelschap van een mooie Ge orgische slavin die hij cadeau had gekre gen van een lokaal stamhoofd. Von Knip hausen wist in Batavia gouverneur-generaal Jacob Mossel over te halen om hard op te treden tegen de aantij gingen betreffende zijn vermeende amou reuze escapades. Om alle problemen van "afpersingen en vexatien" in de toekomst te voorkomen, moest volgens Von Kniphau sen zijn plan worden doorgezet om een loge op het eiland Kharg te vestigen. Von Kniphausen keerde terug naar Basra, blok keerde de Eufraat en kreeg zijn geld terug, uitbetaald in goud en dadels. Hij hief ver volgens de loge in Basra op en kreeg de leiding over de handelspost op Kharg. Zo kwam er in 1756 op tumultueuze wijze een einde aan de Nederlandse aanwezigheid in Basra. Jaco Simons Bronnen -]. Gommans e.a., 'Grote Atlas van de VOC, deel VI; Voor-Indië, Perzië, Arabisch Schier eiland', Voorburg 2010. -A. Hotz, 'Gornelis Cornelisz. Roobacker's scheepsjournaal Gamron-Basra (1645); de eer ste reis der Nederlanders door de Perzische Golf'; overdruk in het Tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap, tweede serie XXIV, afl. 3, Leiden 1907. - G. Schilder e.a., 'Grote atlas van de VOC, deel I; 'Atlas Isaak de Graaf'/Atlas Amsterdam', Voorburg 2006. -J.C.M. Warnsinck, 'Reisen van Nicolaus de Graaffl.uitgegeven door de Linschoten- Vereeniging 1930, deel 33, p. 147. -F.G. Wieder, 'Monumenta Cartographical Re productions of unique and rare maps, plans and views Den Haag 1927. - www.atlasofmutualheritage.nl. -sneuperdokkum.blogspot.nl/2009/06/oostfrie- se-baron-voerde-oorlog-in.html. -www.vocsite.nl/geschiedenis/handelsposten/ perzie.html. 'k heleze Walcherse noodboerderijen Over de boerderijen die kort na de droog legging van Walcheren in de jaren 1945/'46 zijn gebouwd is de laatste jaren in diverse publicaties geschreven. Dat weerhield Johan den Hollander en Ruud Murk er niet van het onderzoek naar dit verschijnsel op Walcheren nog eens grondig aan te pak ken. Beiden zijn al jaren betrokken bij het groepje Walcherse bunkeronderzoekers die regelmatig publiceren over hun onder zoeken. Ze kwamen op het idee om de nog resterende noodboerderijtjes op ons voor malige eiland te onderzoeken. Hun ruime

de Wete | 2017 | | pagina 29