30 Hoog en laag Jan Wisse uit Meliskerke heeft van 1943 tot 2008 op Charlottenburg gewoond. Over die oude boerderij en de omgeving ervan ten noorden van Krommenhoeke schreef Aad de Klerk het een en ander in het derde deel van zijn serie 'Hoog en laag op Wal cheren' in de april-Wete. Jan Wisse mailde ons een uitgebreide reactie op het artikel, die wij doorstuurden naar de auteur. Een paar details pikken we er toch even uit. "De ligging op de overgang van [kreekjrug naar poelgebied lijkt ideaal", schreef Aad de Klerk, "maar kon toch problemen opleveren." Charlottenburg stond inder daad op zo'n overgang, bericht Jan Wisse. "Toen de oude woning die aan de oostzijde van de schuur stond, in 1960 werd vervan gen door een nieuwe, aan de westzijde van de schuur, bleek al snel dat de onder grond niet voldoende draagkracht had. Na dertig jaar moest het nieuwe huis weer worden afgebroken omdat herstel van de verzakking te kostbaar was. De huidige woning is op heipalen gebouwd." Het oude Charlottenburg had zeer dikke muren. Er werd wel beweerd dat het ge bouw ooit deel uitmaakte van een klooster. Jan Wisses grootmoeder Jacoba Ge- schiere woonde al op Charlottenburg toen ze trouwde met Janis Wisse. Drie genera ties Wisse hebben daarna op Charlotten burg geboerd, dus Jan kende het pand op zijn duimpje. Toch zou hij het aardig vinden om nog iets meer over het oude Charlot tenburg te weten te komen. Ook Thijs van der Velden uit Rotterdam re ageerde op het artikel van Aad de Klerk. Hij nodigt Aad zelfs uit om nog een vierde aflevering van 'Hoog en laag' te schrijven. Die zou dan in haar geheel kunnen worden gewijd aan de boekuitgave Bodemkartering van Walcheren van ir. J. Bennema en ir. K. van der Meer uit 1952. Anders dan de 'mo derne' kleurenafbeeldingen van Water schap Scheldestromen die De Klerk bij zijn artikelen plaatste, bevatten de bijlagen in het boek van Bennema en Van der Meer prachtige kleurenafbeeldingen van onder meer de vele vroege kreken op het eiland. Wij hebben de suggestie van Thijs van der Velden aan Aad de Klerk doorgegeven. Dat geldt ook voor een specifieke vraag die Thijs stelde. In de 'Zelandiae Descriptio', het panorama van Walcheren van Antoon van den Wijngaerde uit 1550, wordt de kust van Walcheren met profiel van de duinen en het strand weergegeven. Wanneer men bijvoorbeeld Zoutelande bekijkt, dat er extra uitspringt, valt een bijzondere ontwik keling in de kustbodem op, namelijk een hafvorming die men ook wel aantreft langs de kusten van de Oostzee. Thijs is be nieuwd wat Aad de Klerk hiervan vindt. Wij hopen hierop in een volgende uitgave van De Wete te kunnen terugkomen. Duizend Eilanden Omer Verheije uit Vlissingen is oud-varens- gezel. Hij mailt ons dat Jaco Simons een beetje verwarring schept met de situering van Thousand Islands "langs de Ameri- kaans-Canadese kust in de Saint Lawren ce-rivier" (zie de rubriek 'Walcheren van de kaart' in de april-Wete). Omer heeft de ri vier veel bevaren. "Als wij de Saint Law rence opvoeren waren we al honderden mijlen van de kust", schrijft hij. "De rivier heeft oevers." Bij Kingston mondt de Saint Lawrence-rivier uit in het Ontario-meer en daar ligt, dicht bij de grens met de Ver enigde Staten, de archipel Thousand Is lands. Volgens Henk Meijer uit Veere, die

de Wete | 2017 | | pagina 32