staan hebben, maar daar moet wel bij aan getekend worden dat het zeer kleinschalige bedrijfjes waren, veelal met een huisvlijt- achtig karakter. Impersant: een hardstenen paaltje Een hardstenen paaltje, met de letters SS op de kop. Dat was het voorwerp in de ru briek 'Impersant' in het vorige nummer van De Wete. Anja van der Most was op be zoek bij een kennis op de Seisdam in Mid delburg en struikelde er bijna over toen ze weer op de fiets stapte. "Dat is een mooie voor die rubriek in De Wete, dacht ze. Daar had ze gelijk in, want het aardige aan deze rubriek is nu juist dat er de wildste theorieën worden opgehangen aan de fo to's die we plaatsen. "Het is heel simpel", mailde een oudere Vlissinger ons bijvoor beeld. "Het is een hectometerpaaltje met het cijfer 55." John van Riel uit Middelburg heeft twee van die paaltjes in zijn tuin staan. Hij vond ze allebei in de omgeving van Schellach, ten noorden van Middelburg, het eerste in een hoop opgeploegd puin bij de toegang tot een stuk bouwland, en het tweede een paar maanden later in een zelfde hoop ste nen daar in de buurt. Bij het Zeeuws Ar chief kreeg hij te horen dat in de buurt schap Schellach ooit een kerk heeft gestaan en met dit soort paaltjes zou de grens van het kerkelijk bezit zijn gemar keerd. De letters SS zouden staan voor Sanctus Spiritus, de Heilige Geest dus. Een interessante theorie. Kees Mol uit Serooskerke heeft ook zo'n paaltje in zijn tuin staan. Zijn vader was districtshoofd van de Polder Walcheren en die kwam dus overal op Walcheren. Hij zal het van een boerderij hebben meegeno men, vermoedt Kees. "Hij zei dat SS stond voor Staats Spoorwegen." Dat laatste heeft Sjaak Franse uit Middel burg ook ontdekt. "Het op de achterkant van De Wete afgedrukte paaltje staat op de Seisdam 26, ter bescherming van het kel derluik", mailt hij ons. "Deze paaltjes zijn afkomstig van de grensbebakening tussen Het hardstenen paaltje aan de Seisdam in Mid delburg. (foto Anja van der Most) gemeenten en grond van de Staats Spoor wegen." Hij voegt eraan toe dat het paaltje van de Seisdam dus niet per se uit onze provincie afkomstig hoeft te zijn. Sjaak was niet de enige die kon melden waar 'ons' paaltje staat. Menno van den Hoek woont op de Seisdam 26 en hij laat ons weten dat het paaltje daar al stond toen hij zijn huis in 1994 kocht. Wat het voor een paaltje is weet hij niet. Ook de vo rige bewoners wisten het niet. Zoals het eigenlijk hoort, geeft onze hoofd redacteur Peter Blom uitsluitsel in deze kwestie. Want wat blijkt? Ook hij heeft zo'n paaltje in zijn tuin staan, in de Oudestraat

de Wete | 2017 | | pagina 37