in Veere. Het stond er al in 1990 toen hij zijn huis kocht. Het hardstenen paaltje, dat dateert van omstreeks 1872, is 50 cm hoog en 10 x 10 cm breed. Bram de Nood, groot kenner van de geschiedenis van Veere, wist Peter toen al te vertellen dat de letters SS staan voor Staats Spoorwegen. Peter Blom: "Het graven van het Kanaal Een hardstenen paaltje in de tuin van een pand aan de Oudestraat in Veere. (foto Peter Blom) door Walcheren gebeurde in samenhang met de aanleg van de spoorlijn naar Vlis- singen. De uitvoering van al deze werken was in handen van de 'Administratie van de aanleg van Staatsspoorwegen', ressor terend onder het ministerie van Binnen landse Zaken. Hun eigendom paalden ze af met bedrijfsgrenspalen met de letters SS. "Het kanaal tussen Veere en Middelburg werd op 9 september 1872 opengesteld. Zowel in Vlissingen als in Veere waren dubbele schutsluizen aangelegd. Een jaar later, op 8 september 1873, werden in Vlis singen de spoorweg-, haven- en kanaal- werken feestelijk geopend door koning Willem III. Aan het eind van dat jaar, om precies te zijn op 18 december 1873, voer het eerste koopvaardijschip uit Nederlands- Indië door het nieuwe kanaal van Vlissin gen naar Middelburg. "Nadat de werken gereed waren droeg de Staats Spoorwegen het beheer over het Kanaal door Walcheren, waaronder de Veerse en de Vlissingse sluizen, over aan de (Rijks)waterstaat. Dat gebeurde op 1 ja nuari 1875. Op 1 mei van dat jaar kreeg deze dienst ook de verantwoordelijkheid voor het onderhoud. Daarmee verviel de functie van de SS-paaltjes. Ze werden ver wijderd, vernietigd dan wel hergebruikt als schamppaaltje, tuinornament en derge lijke."

de Wete | 2017 | | pagina 38