H<W Bij dit nummer 2 Ons Walcherse heem is al eeuwen in trek bij toeristen. Toerisme houdt in dat voor het plezier en ter ontspanning wordt ge reisd. Het doel is om bezienswaardigheden en bekende plaatsen te bezoeken. In die zin is er al vanaf de tweede helft van de zeventiende eeuw sprake van plezierreizen naar Walcheren. Het eiland was bereikbaar per boot, en per koets konden via kronke lige wegen allerlei uithoeken worden be reikt, althans 's zomers. Steden en buiten plaatsen waren bezienswaardigheden, maar een van de eerste musea werd toen ook al geopend. Toen in 1647 op het strand van Domburg de Nehallennia-alta- ren waren gevonden, werden die in de kerk van Domburg opgesteld waar het publiek ze kon bekijken. In de negentiende eeuw kwamen jaarlijks duizenden badgasten naar Walcheren. Domburg en Veere waren populaire bestemmingen. In reisgidsen werd prominente aandacht besteed aan het rustige eiland waar de zee kalm was, lucht en water gezond, het licht magnifiek en waar mooie mensen woonden die ge kleed gingen in bijzondere dracht, leder jaar komen meer toeristen naar de Walcherse stranden. De gemeente Veere telde in 2015 maar liefst 4.129.275 toeristi sche overnachtingen op haar grondgebied. Dat was bijna een half miljoen meer dan in 1999. Dit jaar zal dat aantal zeker nog ver der stijgen. Geef die honderdduizenden binnen- en buitenlanders eens ongelijk! Walcheren heeft de mooiste en schoonste stranden van Nederland en als we de VVV- folders mogen geloven hebben we ook de meeste uren zon vergeleken met de rest van ons land. Dat er inwoners van Walche ren zijn die deze maand naar nóg zonniger streken in het buitenland gaan, mag dan ook een raadsel heten. Laten we het erop houden dat we een reislustig volkje zijn en graag onze horizon verbreden. Dat de we reldkaart bezaaid is met plaatsnamen die verwijzen naar Walcherse toponiemen is hiervan het bewijs. Onze vaste toeristische rubriek 'Walcheren van de kaart' kan nog wel een paar jaar verder voordat alle tropi sche eilanden, plantages en forten zijn be handeld. In dit nummer nodigt Jaco Simons ons uit om op ontdekkingsreis te gaan naar Middelburg in de monding van de Eufraat. Daarnaast treft u artikelen aan over bijzon dere Walcherse onderwerpen. Het in no vember 2016 gepresenteerde eindrapport van de commissie inzake de geschied schrijving over de brand van Middelburg op 17 mei 1940 is aanleiding voor een be schouwing van Peter Romijn, werkzaam bij het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocu mentatie in Amsterdam. Dat het Badhotel in Domburg een eeuw geleden broedplaats was voor experimenten met superkippen doet Roosanne Goudbeek uit de doeken. Jules Braat heeft grondig onderzoek ge daan naar het post- en telegraafverkeer van de Duitsers op Walcheren tijdens de Tweede Wereldoorlog. Onze vaste lezersrubrieken, verslagen van bestuursactiviteiten en een recensie van een boek over Walcherse noodboerderijen maken dit zomernummer compleet. De redactie

de Wete | 2017 | | pagina 4