boren. Om hem een goede opvoeding te geven, werd de leraar Jacobus Battus aan getrokken. Deze Jacobus was bevriend met de humanist Erasmus. Door deze vriendschap ontstonden er ook contacten tussen Anna en Erasmus. In 1499 bezocht Erasmus Anna op kasteel Sandenburgh. Erasmus schreef haar later nog enkele brieven waarin hij om financiële steun vroeg. Hij wilde namelijk zijn theolo gische studie in Bologna voltooien, waar voor hij het benodigde geld niet had. Om aan geld te komen, vleide hij Anna. Zo schreef hij: "Een zediger, verstandiger, be- valliger of vriendelijker vrouw [Anna] werd door de natuur nooit gevormd." Ondanks deze vleiende woorden bleef haar geldbui del gesloten. Het ging Anna niet langer voor de wind. In 1498 overleed haar man Filips. Zij hertrouwde in 1503 met de be rooide Lodewijk van Montfoort. Voor Eras mus was het toen duidelijk dat hij een geldelijke bijdrage definitief kon vergeten. In 1505 waren er voor Anna opnieuw te genslagen. Om te beginnen brandde San denburgh voor een groot deel af, waardoor ook een deel van het familiearchief verlo ren ging. Het verwoeste deel van het kas teel werd herbouwd. Vervolgens werd Anna in hetzelfde jaar weer weduwe. In 1518 overleed Anna. Ze werd in de slotka pel van kasteel Sandenburgh begraven. De eerste beelden die in de nissen van de voorgevel van het Veerse stadhuis ston den, waren afkomstig uit het atelier van Michiel Ywijnsz uit Mechelen en zijn in 1517/1518 gemaakt. In de nissen stonden van links naar rechts: Hendrik II van Bor- sele, Janna van Halewijn, Wolfert VI van Borsele, Charlotte van Bourbon, Filips van Bourgondië, Anna van Borsele en Adolf van Bourgondië. Tussen 1931 en 1934 werd het stadhuis gerestaureerd. Ook de beelden waren na ruim vierhonderd jaar aan vervanging toe. De nieuwe beelden kwamen uit het atelier van Oswald Wen ckebach. De kunstenaar gaf een persoon lijke inkleuring aan zijn beelden. Zo gaat het verhaal dat hij zich voor het gezicht van Anna liet inspireren door een knappe Veerse waarop hij verliefd was. Wencke bach koos ook voor andere attributen. Zo houdt Anna een boek vast. Dat boek, met de titel De Lof der Zotheid van Erasmus, verwijst naar de vriendschap tussen Anna en Erasmus. In 2012 was het niet langer verantwoord de beelden in de nissen te laten staan, ze ble ken na 78 jaar ernstig verweerd. Inmiddels is bekend dat restauratie niet meer moge lijk is. Dus wat nu? Peter Blom eindigde zijn lezing met een filmpje. Hierop was te zien hoe een telg van de familie Van Borsele van Veere in vol ornaat op een schimmel in galop over het strand en door de bossen ging. Na een lange reis kwam deze heer in Veere aan en stapte aan de zuidkant van Veere, net over de vest, van zijn paard. Hij deed zijn helm af, keek in het rond en riep verbaasd: waar is mijn kasteel gebleven? Tja, daar was boven het maaiveld niets meer van te zien. Overigens leek deze heer van Bor sele wel erg veel op Peter Blom. Frans van den Driest

de Wete | 2017 | | pagina 54