Activiteiten H^Vv en Gent, waar we eerst koffiedrinken. Daarna bezoeken we daar het kasteel van de familie De Mamix van Sint Aldegonde. Bornem ligt aan de oude Schelde, een al in 1300 afgedamde zijarm van de rivier. Het oude kasteel, waarvan de fundamenten al rond het jaar 1000 gelegd zijn, is diverse malen gesloopt en weer opgebouwd. De laatste keer gebeurde dat in 1895, en nog altijd wordt het bewoond door een lid van de adellijke familie De Mamix, die in 1881 'de Sainte-Aidegonde' aan haar naam toe voegde. Bij ons Walchenaren klinkt de naam Mamix Bornemprovincie Antwerpen, België. De noordgevel van het kasteel Mamix de Sainte- Aldegonde, voltooid in 1894architect H. Bey- aert. De brug met de ronde torentjes is ontworpen door architect Janiet, 1895. (wikipedia) leerde en assistent van Willem van Oranje. Het Walcherse slot Sint Aldegonde werd in de elfde eeuw gesticht en keizer Karei V heeft er verschillende malen verblijf gehou den. Later raakte het kasteel in verval. Filips van Mamix van Sint Aldegonde liet het in de tweede helft van de zestiende Zaterdag 23 september 2017 Buitenheemse excursie: opnieuw België Onze zuiderburen blijven ons trekken. His toriek, culinair en landschappelijk hebben ze veel te bieden. Daarom leidt onze bui tenheemse excursie dit jaar weer naar Bel gië. We rijden naar Bornem, tussen Antwerpen van Sint Aldegonde vertrouwd. West-Sou burg heeft immers een Marnixplein, ver noemd naar een zestiende-eeuws lid van de grafelijke familie, Filips van Marnix van Sint-Aldegonde, heer van West-Souburg. Hij zou de auteur zijn van ons Wilhelmus, maar dat is niet helemaal zeker. Hij was wel een befaamd auteur, politicus, ge-

de Wete | 2017 | | pagina 55