eeuw weer opknappen en ging er zelf in wonen, hoewel hij ook burgemeester van Antwerpen was. Het kasteel werd in de volksmond ook wel kasteel Aldegonde ge noemd. Uiteindelijk raakte het toch weer in verval en in 1781 werd het afgebroken. Het domein in Bornem is sinds 1773 in het bezit van de familie De Marnix de Sainte- Aldegonde. De huidige kasteelheer ontving in april 2013 een prijs van de Koninklijke Vereniging der Historische Woonsteden en Tuinen van België voor zijn inzet voor het behoud van het kasteel. Dit kasteel gaan we dus bezoeken en er is ons verteld dat de graaf ons zelf rondleidt door het prach tige interieur, met onder andere mooie meubilering, schitterende serviezen, een kantkamer, een kamer met antieke pop pen, talrijke schilderijen en een bibliotheek met gravures van Pieter Breughel de Oude. Na het bezoek aan dit kasteel rijden we naar Oudenaarde, de stad die de parel van de Vlaamse Ardennen wordt genoemd. De stad kent een roerige geschiedenis. De oudste verhalen dateren uit 1030, toen er al een burcht gebouwd werd als tegenhan ger van de vesting die de Duitse keizer aan de overkant van de Schelde had laten bou wen. Zo gaat dat de hele geschiedenis door. Er is heel wat afgevochten: de slag bij Bouvines in 1214, de inname door Gent in 1383, terreur door Filips de Tweede in 1556, de Fransen die in 1658 binnenvielen, en heel eventjes rust door de Vrede van Aken (1668). Daarna brak in 1708 de Spaanse Successieoorlog uit en in 1745 vielen de Fransen weer Oudenaarde bin nen. Dan is het een langere tijd rustig, tot de Eerste Wereldoorlog. Bij de Slag aan de Schelde in 1918 werd er opnieuw heftig gevochten en aan het eind van deze oorlog werd Oudenaarde door de Duitsers be stookt met gifgas. Daarbij vielen veel bur gerslachtoffers. Ook tijdens de Tweede Wereldoorlog werd Oudenaarde bescho ten, al bleven de beschadigingen beperkt. Het duurde nog tot 1949 eer alle schade hersteld was. In het stadshart zijn enkele zeer oude gevelhuisjes geslooptom de bin nenstad open te maken en pas in 2006 werd het "gat in de markt" gedicht. Niettemin is nog goed te zien wat hier de afgelopen eeuwen is gebeurd. Monumen ten en historische gebouwen staan op loopafstand van elkaar. Het stadhuis met daarin de beroemde wandtapijten, de On- ze-Lieve-Vrouw van Pamelekerk en de Sint-Walburgakerk zijn toppers. Ook de rijkdom van de kleinere maar subtiele mo numenten zoals het Begijnhof, het acht- tiende-eeuwse Vleeshuis, het statige Huis Margaretha van Parma, ze vertellen alle maal hun eigen bewogen geschiedenis. Na de rondwandeling onder leiding van gidsen, met een adempauze in het stads park, vertrekken we aan het eind van de middag naar onze laatste stop, restaurant Het Schuttershof in Assenede, vlak voor de grens met Nederland. Hier gebruiken we ons diner, waarna we vrij snel weer thuis zullen zijn. Opstapplaatsen en vertrektijden: - 7.15 uur Vlissingen, achterzijde stadhuis - 7.30 uur Koudekerke, parkeerplaats sporthal De Couburg - 7.45 uur Middelburg, parkeerplaats ZEP U kunt deze dag meemaken door 66,50 per persoon over te maken op rekening nummer NL84 INGB 0003 2828 31 t.n.v. Heemkundige Kring te Middelburg onder vermelding van uw naam, adres, aantal personen en opstapplaats. Hebt u dieet- wensen of andere speciale wensen (zoals

de Wete | 2017 | | pagina 56