III Het eindrapport In mei 2010 verscheen het boek Mid delburg 17 mei 1940. Het vergeten bombardement. In november 2016 werd Het eindrapport van de commis sie inzake de geschiedschrijving over de brand van Middelburg op 17 mei 1940 gepresenteerd (Nederlands Insti tuut voor Militaire Historie [NIMH], Den Haag 2016). De redactie van De Wete heeft de discussies rond deze publica ties uiteraard met grote belangstelling gevolgd en prof. dr. Peter Romijn, werkzaam bij het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) te Amsterdam, bereid gevonden het NIMH-rapport voor ons van commen taar te voorzien. Het NIMH-rapport kan worden opgevraagd bij de gemeente Middelburg of worden gedownload via https://www.middelburg.nl/lnwoners/ Actueel/Nieuwsarchief/Oktober_no- vember_december_2016/Rapport_ gebeurtenissen_17_mei_1940. dam (Noord), Nijmegen, Den Haag (Be noordenhout) en Enschede. Gedegen onderzoek naar de toedracht van deze bombardementen gold ook lang na dato als een dure plicht. Er waren immers won den geslagen en de herinnering bleef pijn lijk. De bombardementen waren vanuit het perspectief van het nationale geheugen misschien wel 'vergeten', maar ter plaatse was dat zeker niet zo. Welke ruimte was er echter om publiekelijk te herdenken en hoe kon men vragen van schuld en verantwoor delijkheid adresseren? De Nederlandse herinneringscultuur ging lange tijd uit van het verhaal van gezamenlijk lijden en strij den en de veronderstelling dat de vrijheid niet zonder schade en slachtoffers kon worden herwonnen. Recente geschied schrijving heeft terecht de aandacht voor de lokale ervaring opgeëist. Dat de lokale ervaring ondergeschikt was, was in zekere zin ook een vorm van vergeten. Daarom mochten bombardementen niet langer ver geten blijven. De getroffen steden claimden hun eigen ruimte waarin de bijzondere fac toren en het specifieke lijden van de getrof fen burgers konden worden uitgelicht. Daarmee werd het beeld van de oorlogsja ren genuanceerder, wat in Middelburg iro nisch genoeg leidde tot de behoefte aan een helder oordeel van experts van buiten. Wat willen en kunnen we weten over de brand van Middelburg op 17 mei 1940? Het gaat om de oorzaak van de verwoes ting van de historische binnenstad en, zoals met elke brand het geval is, de vraag of forensische expertise nodig is om daar achter te komen. Indertijd hebben de brandweer en de gemeente het eerste on derzoek gedaan en is er ook een door de NI If/ DE BRAND VAN MIDDELBURG Eindrapport van de commissie inzake de geschiedschrijving over de brand van Middelburg op 17 mei 1940

de Wete | 2017 | | pagina 6