tenland, een centrum van de trekpaarden fokkerij, trachtten hun materiaal uit handen van de Duitsers te houden. Paardenknech ten smokkelden met gevaar voor eigen leven veel paarden de grens over. Uiter aard profiteerde Zeeuws-Vlaanderen daar van, maar ook Noord-Brabant en Limburg. De paardenknechten lieten de tophengsten niet op hun lauweren rusten. Er werd ook meteen, in december 1914, een Neder lands stamboek opgezet en bijgehouden. Een in Aardenburg gevestigde bank had in die tijd forse dekgeldbedragen op rekenin gen staan die na de oorlog weer naar de thuisgebleven fokkers werden overge maakt. Zo nestelde de goede Belgische fokpraktijk zich in Nederland, zodanig zelfs dat beide stamboeken nu nauw verweven zijn en over en weer erkend. Zora van Eindje de Rondte (1948-?) Vlak na de Tweede Wereldoorlog, in 1947, besloot een hengstenvereniging in Waarde een goede dekhengst te kopen bij een Lim burgse fokker. De aangesloten boeren leg den daarvoor het geld op tafel. Het werd Niko van Smakt (1943), zoon van de Ne derlandse kampioen Nico van Melo en Sofin van Schoor, een kleindochter van de al eerder genoemde Avenir d'Herse. Er werd niet minder dan 30 duizend gulden voor Niko betaald. Al snel werd de hengst voorgesteld aan Olga, een kleindochter van de beroemde kampioen Karei van Hengstdijk die eigendom was van de Mid delburgse jurist Van de Minne. In 1948, elf maanden na de kennismaking, werd Zora geboren in de stal van fokker Van Hoote- gem in Kruiningen. Jan Maljaars jr., die een dekstation had voor koeien en paarden, kocht Zora en haar zusje Zita van Van Hootegem en bracht de merries naar Walcheren. Daar bewerkte Zora het land van de voormalige buitenplaatsen Duno en Zeeduin, in een periode dat de trekker meer en meer de functie van het paard overnam. Ook Zora zou daar het slachtoffer van worden. Nadat Jan Maljaars in 1962 zijn eerste trekker had aangeschaft werd ze verkocht. Aan wie, en wat er daarna met haar is gebeurd, valt niet meer te achterhalen. Zora, het beeld Langzaam maar zeker is het Walchers trekpaard deel geworden van ons cultureel erfgoed. In 2016 was het honderd jaar ge leden dat de Walcherse Trekpaardenfok- kersvereniging Hippos werd opgericht en zestig jaar geleden dat Zora het landskam pioenschap won. Trekpaardenliefhebber José de Buck liep al langer rond met het idee om daar iets mee te doen en zo aan dacht te krijgen voor de grote betekenis die het trekpaard had voor de Zeeuwse land bouw en het leven op de boerderij. "Het ritme van het werk op de hoeve werd be paald door de werkpaarden", schreef Ge rard Smallegange in zijn Leven op 't Hof. Cultureel erfgoed moetje verbeelden, en een beeld van Zora zou de herinnering aan die tijd uitstekend levend houden. José de Buck legde dat idee neer bij de ontwikkelaars van de nieuwbouwwijk Zee- duinse Poort in Oostkapelle, de plek waar Zora ooit had rondgelopen. De ontwikke laars, een samenwerkingscombinatie van Heijmans Vastgoed en BPD Ontwikkeling (Bouwfonds Property Development), wilden zich graag aan het plan verbinden en maakten de realisatie ervan mogelijk. De Udenhoutse kunstenaar Els van der Meu- len werd gevraagd om het ontwerp te maken. Op 17 juni 2017 werd het brons-

de Wete | 2017 | | pagina 17