De rand van Walcheren kleurige beeld, gemaakt van een hufterbe- stendige composiet, onthuld. De 99-jarige mevrouw Van Hootegem-Govaert, die 69 jaar geleden de geboorte van Zora mee maakte, was bij de onthulling de eregast. Na Middelburg (o.m. de ringrijder) en Sint Laurens (het oranje speelpaard) heeft nu ook Oostkapelle zijn paard. De Oostka- pelse Ringrijders Vereniging hield een ring- rijwedstrijd ter ere van de onthulling van het beeld. Het kan geen toeval zijn dat de wedstrijd werd gewonnen door Kevin Mal- jaars. Leo Faase De Custinge van 1291 en de locatie van Rikedale Opmeting In De Wete van januari 2005 schreef ik over een boom die was omgezaagd en die gestaan had aan de Koningin Emmaweg tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle. Er konden 132 jaarringen geteld worden en in het midden zat dan nog een gat van zo'n twintig centimeter. De solitaire boom moest dus rond 1870 zijn geplant. Het kan niet anders of de opdrachtgever is jonkheer Willem Cornelis Mary de Jonge van Elle- meet (Den Haag, 5 mei 1811 - Oostka pelle, 1 juli 1888) geweest, de eigenaar van de buitenplaats Overduin. De boom stond op de uiterste hoek van zijn bezit. Het waterschap plantte op dezelfde plek op mijn verzoek een nieuwe boom die nu al flink is gegroeid. Behalve als herinnering aan de jonkheer kan de nieuwe boom ook, net als de oude, dienen als markering van de uiterste hoek van de Westpolder, een polder waarvan de zuidelijke dijk bij de herverkaveling van de jaren vijftig werd afgegraven. De locatie van die hoek is op zich al interessant, maar heeft ook een functie bij de uitleg van een middeleeuwse tekst, namelijk de Custinge (schikking tussen partijen) van 1291, en wel bij het voornaamste onderdeel daar van: een opmeting van op dat moment nog buitendijks land op bevel van de graaf. Dat buitendijkse land lag tussen de polders die, tussen Oostkapelle en Serooskerke, vanuit Rijnsburg en Duno waren aangewonnen, en ander nieuw bedijkt land dat zich vanaf Vrouwenpolder naar het westen uitstrekte. Ook in dat geval ging het om verschillende polders en de meest westelijke daarvan werd in een aantal bronnen de Westpolder genoemd. Een deel van de Westpolder verging na het opstellen van de Custinge, wat het vaststellen van de geschiedenis van deze polder heeft bemoeilijkt. Het nog onbedijkte land waarover de Cus-

de Wete | 2017 | | pagina 18