21 pervlaktewater van een groot deel van noord- en midden-Walcheren. De bodem- kaart geeft aan waar nog geruime tijd aan zienlijke kreken lagen. Zo lag tussen Rijnsburg en het land van de prelaat (van de Middelburgse abdij, dus van Duno) nog een breedte van 100 meter open water. Daaruit valt op te maken dat er nog wel een forse stroom geweest is, maar dat deze toen meer naar het noordoosten was gericht, vanaf een punt ongeveer een kilo meter oostelijk van de Rikendam. Na 1291 Na de opmeting in 1291 moet er nog een dijk gelegd zijn, in een opvallend schuine lijn, van de paal bij het kloosterland uit de Custinge naar de Vroonweg toe. In 1318 werd geschreven over een "nieuw am bacht". Er was een dijk gelegd vanaf een natuurlijke hoogte bij de Oranjezonweg naar een dijk bij Overduin. Het grootste deel van het ingepolderde land ging beho ren bij Rijnsburg en drie met name ge noemde stukken land kwamen aan de Middelburgse abdij. Daarna bleek bij een hoge vloed hoe sterk de stroming ter plaatse was. De laatstgelegde dijk brak door en ook de dijk daarachter. Bovendien ontstond een weel in de zuiddijk van de Westpolder, die vanuit het zuiden door brak. Heel de Westpolder liep na de door braak onder, inlaagdijken waren er nog niet. Waarschijnlijk konden de jongste dij ken worden hersteld, maar de weel bleef bestaan tot de twintigste eeuw. Een deel van de zuiddijk van de Westpolder werd al in de jaren 1875-1877 afgegraven om daarmee de Weel te dichten. Ter herinne ring aan dit werk kreeg Jan de Klerk een bril en brillenkoker met het opschrift "De Poel drooggemaakt. J. de Klerk 1875, De Rijnsburgseweg in Oostkapelle. Op de ach tergrond het terrein van het voormalige klooster Rijnsburg. (foto Peter Blom, 29 augustus 2017) 1876, 1877". Deze weel bleek heel diep te zijn en bleef jarenlang zakken. De helft van de halve hectare kon 's winters onze ijs baan zijn. In de jaren vijftig werd in het kader van de herverkaveling de hele dijk afgegraven en geëgaliseerd tot en met de hoek van de Westpolder. De grond ten noorden van de oost-west gerichte Oranjezonweg bleef na de Cus- Bril en brillenkoker met inscriptie 'De Poel drooggemaakt. de Klerk 1875,1876,1877 Geschenk aan Jan de Klerk van het bestuur van de Polder Walcheren bij het dempen van de weel bij Klein Zeeduin, omstreeks 1876. (parti culiere collectie)

de Wete | 2017 | | pagina 23