27 Middelpolder. Na 1879 gaf de toenmalige gemeente Nieuwer-Amstel - die in 1964 werd omgedoopt tot Amstelveen - de pol derweg de naam Machineweg, naar het gemaal, ofwel de 'machine' voor het pom pen van overtollig water uit de Middelpol der. Een deel van de Machineweg bestaat nog steeds. Dit stuk ligt aan het nog on aangeroerd gelaten gedeelte van de verder volgebouwde Middelpolder. Als gevolg van een wijkuitbreiding kreeg een deel van de Machineweg een andere naam. Na advies van de zogeheten straat- namencommissie werd bij raadsbesluit van 28 maart 1961 de naam van de weg veran derd in Laan Walcheren. De gemeenteraad besloot toen ook om de namen van andere Zeeuwse eilanden, zoals Beveland, Schou wen, Duiveland, Sint Philipsland en Tholen, te gebruiken als straatnaam in het nieuwe gedeelte van de al bestaande wijk Elsrijk. Aan de zuidrand van de aangrenzende wijk Randwijck werden andere Nederlandse eilandnamen gekoppeld. Interessant is vooral het feit dat er voor 1961 een weg was die aansloot op de westzijde van de Machineweg, met de naam Wolfert van Borseleweg. Een be scheiden deel daarvan werd in 1961 aan de Laan Walcheren toegevoegd waardoor er, al dan niet bewust, een link ontstond tussen de Laan Walcheren en de laatmid deleeuwse Walchenaar Wolfert VI van Bor- sele. Wolfert was in de vijftiende eeuw stadhouder en admiraal en eigenaar van het stamslot Zandenburg nabij Veere. Dat Wolfert zich heer van Veere mocht noemen is wel bekend. Hij was echter ook am bachtsheer van Amstelveen en Nieuwer- Amstel en dat verklaart het feit dat er in deze contreien een straat naar hem werd genoemd. Buitenplaats Elsrijk18de-eeuwse gravure. (www.buitenplaatseninnederland.nl) De bijna een kilometer lange Laan Walche ren ligt even ten noorden van het winkel centrum Stadshart op de grens tussen Elsrijk en Randwijck. Net als op Walcheren dragen ook hier diverse wijken namen van buitenplaatsen en boerderijen. Naast de Laan Walcheren loopt een water dat is om zoomd door bomen, struiken en ander groen. In het westelijke deel is nog altijd een restant van de oude polderdijk te her kennen. Laan Walcheren, Amstelveen, 2017. (foto Jaco Simons)

de Wete | 2017 | | pagina 29