De Wete weet het f i De vos op Walcheren Er lopen tegenwoordig nogal wat vossen rond op Walcheren, maar was dat vroeger ook al zo, vroeg Kees Joosse uit Aagte- kerke zich af in de juli-Wete. Karei Leeftink is de man bij uitstek om hier een antwoord op te geven; hij is boswachter in de Mante ling bij Oostkapelle. De vos kwam vroeger op Walcheren niet voor, zegt Karei. "Tot pakweg 2010 bleven de waarnemingen beperkt tot wat zwer vende exemplaren in de Manteling. Dat waren jonge beesten die, afkomstig uit Zuid-Beveland waar de soort al wat langer voorkomt, gedwongen waren nieuw territo rium te zoeken. Nu is de vos over heel Walcheren verspreid, want ik ken waarne mingen van Rammekens tot aan Gapinge en van Westkapelle tot Kleverskerke, en trouwens ook uit de directe omgeving van Middelburg. Er lopen waarschijnlijk enkele tientallen exemplaren rond, maar het aan tal is altijd lastig te schatten bij heimelijke types als de vos. Er gaan verhalen dat er in de herfst van vorig jaar 35 vossen ge schoten zouden zijn, maar die neem ik met een korreltje zout." We hoeven er niet op te rekenen dat de vos ooit weer vertrekt uit Walcheren, be zweert Karei ons. "Het biotoop op Walche ren - de dijken, de vegetatie - is uitermate geschikt en er is volop voedsel in de vorm van konijnen, ratten, mollen, muizen en als het even kan een mals kippetje. Waar schijnlijk zal het aantal vossen zelfs nog toenemen totdat alle territoria vol zitten." Uitwerpselen van een vos. Koudekerke, augus tus 2017. (foto H. van der Heijden)

de Wete | 2017 | | pagina 36