De MCC werd in 1720 opgericht en bleef tot 1889 bestaan. De compagnie richtte zich op de handel tussen havens aan de Oostzee, Frankrijk, het Iberisch Schierei land, de Middellandse Zee, West-lndië en Afrika. Na 1730 kwam de driehoekshandel Afrika - West-lndië - Europa tot stand. De eerste slavenreis werd uitgereed in 1732. De wandeling begon bij het Zeeuws Sla- vernijmonument op de Balans. Het monu ment is in 2005 in geplaatst en bestaat uit een wit-zwarte marmeren zuil. De witte kant staat symbool voor de handelaren, de zwarte voor de slaven. Elk jaar wordt op 1 juli de afschaffing van de slavernij her dacht. De Surinamers noemen deze dag de dag van de verbroken ketenen. Tegenover het monument staat het voor malige hoofdpakhuis van de MCC, aan de Balans 17. Op nummer 25 staat een kantoorgebouw met de naam Sint Joris. Het is in 1582 ge bouwd voor het schuttersgilde Sint Joris. In dit gebouw werden ook aandeelhouders vergaderingen van de MCC gehouden. Op 17 mei 1940 werd het pand door oorlogs geweld verwoest en na de oorlog her bouwd. In de Singelstraat op nummer 20 heet een woning Oosterlabe. Deze naam verwijst De stadswandeling begint op het Abdijplein, (foto Ida Doorenweerd). Van de in totaal circa 300 uitredingen door de MCC ging het in 113 gevallen om een slavenreis. Vanaf het midden van de acht tiende eeuw nam het aantal slavenreizen van de MCC sterk toe; in 1802 werd de laatste ondernomen. De MCC heeft onge veer 257 duizend slaven vervoerd. Op 1 juli 1863 schafte Nederland de slavernij af. Omdat niet alle fraaie panden waarlangs de wandeling ons voerde aan bod kunnen komen, moet ik een selectie maken.

de Wete | 2017 | | pagina 40