Activiteiten 40 Woensdag 25 oktober 2017 Reimond Kimpe: gevluchte Vlaming, geprezen kunstschilder, omstreden collaborateur In 1919 vestigde de Vlaming Reimond Kimpe (Gent 1885) zich in Middelburg. Tij dens zijn school- en studiejaren schreef en publiceerde hij gedichten en had hij con- Reimond KimpeHet Zeeuwse gezin'prent briefkaart 31407ZB Planbureau en Biblio theek van Zeeland, Beeldbank Zeeland). tacten met kunstenaars van Sint-Martens- Latem. Na een technische studie werd hij in 1909 in Lier bij Antwerpen "conducteur van bruggen en wegen", maar zijn eigen lijke ambitie lag op het gebied van de lite ratuur. Als scholier was Kimpe al betrokken bij de Vlaamse beweging en bij het uitbre ken van de Eerste Wereldoorlog koos hij voor het activisme. In het najaar van 1918 vluchtte hij naar Nederland waar hij een bestaan opbouwde als aannemer. Pas omstreeks 1923 begon Reimond Kimpe te schilderen. Aanvankelijk schil derde hij Middelburgse stadsgezichten, maar hij werkte ook in Vlissingen en Veere. In die periode had hij altijd wel een voor raadje 'gezichten op Veere'. Ook bestaan er tientallen schilderen van Walcherse boerderijen die hij soms ook in opdracht vervaardigde. Voor de Tweede Wereldoor log werd zijn werk zeer gewaardeerd en goed verkocht. Na de oorlog werd Kimpe een tijdlang geïnterneerd, maar hij wist zich al snel weer als beeldend kunstenaar te vestigen. Hij overleed in 1970. In november 2016 verscheen Een gete kend leven, over het leven van Reimond Kimpe. De auteur van dit boek, Lo van Driel, verzorgt op 25 oktober a.s. een le zing waarin hij een beeld schetst van de wonderlijke ontwikkeling van de man die in Zeeland bekend werd als kunstschilder. In de lezing komt naast de biografische as pecten ook het onderzoek voor dit boek aan de orde, alsmede de keuzes die bij het schrijven gemaakt werden, de onverwachte ontdekkingen en de moeilijkheden. Van Driel gunt ons dus een blik in de keuken. Lo van Driel (1944) studeerde Nederlandse taal- en letterkunde aan de Vrije Universi teit Amsterdam en werkte als docent taal kunde bij de Hogeschool Rotterdam. Hij promoveerde op de taalkunde van de ne gentiende eeuw en schreef over allerlei taalkundigen, onder andere een grote bio grafie over J.H. van Dale (2003). In 2015 verscheen van hem een biografie van de schrijver Jan H. Eekhout. Woensdag 25 oktober 2017, aula Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, aan vang 20.00 uur (zaal open 19.45 uur).

de Wete | 2017 | | pagina 42