41 Woensdag 22 november 2017 Jacob Roggeveen Ze hadden een moeilijke relatie, Middel burg en Jacob Roggeveen. De notaris en ontdekker van Paaseiland was een vrijden ker die dwars tegen de gevestigde denk beelden van de Gereformeerde Kerk die het bestuur van Middelburg in de greep had, inging. Hij was een volgeling van Pon- tiaan van Hattem die de ideeën van Spi noza en Descartes uitdroeg, en deze godslasterlijke houding was de kerk een doorn in het oog. Roggeveen, die zelfs de geschriften van Van Hattem op eigen kos ten liet drukken, werd verbannen en moest de stad een flink aantal jaren verlaten. Pas tegen het eind van zijn leven keerde hij terug en tot aan zijn dood woonde hij bij zijn nicht Maria Roggeveen en haar man aan de Lange Noordstraat in het centrum van de stad. Roem verwierf Jacob Roggeveen niet. Hij werd zelfs een mislukt ontdekkingsreiziger genoemd, maar toch werd zijn naam voor altijd in de rijen van de grote ontdekkers opgenomen. Hij had zich met drie schepen in 1722 in het onbekende gewaagd om het mysterieuze Zuidland te ontdekken. De ex peditie voerde hem in een twee jaar du rende tocht over de halve wereld. Hij ontdekte de eilanden van Polynesië, en ook Paaseiland. De confrontatie met de bewoners was heftig. Bij thuiskomst werd het de Middelburgers duidelijk dat de helft van de bemanning was bezweken tijdens deze wereldreis, voornamelijk aan scheur buik. De tocht leverde Roggeveen niets op, ook het Zuidland was niet gevonden. De West- Indische Compagnie zag er geen heil in om voor handelscontacten naar de ont dekte gebieden te gaan. De Engelsman James Cook zou pas veel later Paaseiland aandoen. Door het gespaarde inkomen uit zijn vroe gere werkzaamheden als ambtenaar in Ba tavia kon Jacob Roggeveen niettemin de rest van zijn leven een redelijk bestaan lei den. Zijn logboek uit 1723 ligt bij het Natio naal Archief in Den Haag. Paaseilandbij toeval ontdekt door Jacob Rogge veen. (wikipedia) Aarnoud van der Vorst schreef onder het pseudoniem Paul Dentz een boek over Jacob Roggeveen. Hij houdt op 22 novem ber a.s. een lezing over deze ontdekkings reiziger. Woensdag 22 november 2017, aula Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, aan vang 20.00 uur (zaal open 19.45 uur).

de Wete | 2017 | | pagina 43