HKW Bij dit nummer 2 Walcheren is een echt stedeneiland. Arne- muiden, Domburg, Middelburg, Veere, Vlis- singen en Westkapelle hebben in een ver verleden stedelijke rechten gekregen. Tot en met december dit jaar kan nog worden gevierd dat het 800 jaar geleden is dat Middelburg zich een stad mocht gaan noe men. In 2023 is het de beurt aan Domburg Middelburg 800 jaar. (foto Ida Doorenweerd). en Westkapelle. Aan Domburg en Westka pelle zijn in de middeleeuwen weliswaar stadsrechten verleend maar ze kregen nooit stedelijke trekken, zoals muren en poorten. Hun oude status kon wél worden afgelezen aan de stadhuizen. In een uit 1567 daterend huis met een trapgeveltje en een torentje werden de gemeentebelan gen van Domburg behartigd. Het archief dat hier werd bewaard bevatte onder an dere de stadsrechtenoorkonde uit 1223. Dit kostbare document is sinds 1940 zoek, mogelijk gestolen of verbrand. In Westka pelle vergaderde het plaatselijk bestuur in een statig achttiende-eeuws gebouw. Op 1 november 1944 werd dat gebouw door oor logsgeweld vernietigd. Sinds de invoering van de Gemeentewet in 1851 bestaat het onderscheid tussen ste den en dorpen niet meer. Een korte peri ode hiervoor werden alleen Middelburg, Veere en Vlissingen tot de steden gere kend. Met deze status speelden ze een rol bij de inrichting van de Provinciale Staten. Koning Willem I had besloten dat er in ons land nog maar 84 steden waren. De overige Walcherse kernen Aagtekerke, Biggekerke, Gapinge, Grijpskerke, Klevers- kerke, Koudekerke, Meliskerke, Nieuw- en Sint Joosland, Oost- en West-Souburg, Oostkapelle, Ritthem, Serooskerke, Sint- Laurens, Vrouwenpolder en Zoutelande hadden in 1851 een dorps karakter. De kerk stond in het midden, en aan deze kerkring lag de smederij waar boeren uit de omgeving hun paarden lieten beslaan. Hier stond ook de dorpsherberg waar in de ge meentekamer het bestuur bij elkaar kwam. Walcheren telt ook gehuchten die ooit een (hele) kerk hebben gehad. Het betreft Bou- dewijnskerke, Brigdamme, Buttinge, Hoo- gelande, Sint Janskerke, Krommenhoeke, Mariekerke, Poppekerke, Schellach, Pop- pendamme, Werendijke en Zanddijk. Ze worden nu aangeduid als 'gekrompen dor pen'. Soms kregen enkele concentraties huizen in de volksmond een aanduiding. Merkwaardig is de naam Snabbeldorp voor een groepje van ongeveer tien woningen tussen Zoutelande en Westkapelle. Het is goed om de namen van alle Wal cherse kernen eens te noemen. De redac tie van De Wete heeft alle kernen even lief en streeft naar evenredige aandacht voor alle Walcherse steden, dorpen, gekrompen dorpen, gehuchten en buurtschappen. He laas is dat niet altijd mogelijk. In dit nummer komt Middelburg er goed vanaf. Niet voor niets was de HKW-stads- wandeling dit jaar door de jarige hoofdstad. Frans van den Driest doet er verslag van. Rijk-Jan Koppejan heeft onderzoek gedaan

de Wete | 2017 | | pagina 4