"De Pragt der Zon" naar de Middelburgse zilversmid en ster renkundige Cornelis Tevel. Daan Ingelse weet uit familieoverlevering te vertellen hoe in Middelburg aan palingroken werd ge daan. Oostkapelle mag deze keer ook niet klagen. Adrie Maljaars gaat ver terug in de tijd met zijn verklaring over het ontstaan van de polders tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder. Het onthullen van een CornelisTevel, zilversmid en st Middelburg is de bakermat van de tele scoop; in deze stad ziet in 1608 de tele scoop het licht. Hans Lipperhey bouwt een kijker en demonstreert deze in Den Haag bij prins Maurits. Vanaf dat moment gaat het instrument "om verre te sien" de wereld in en wordt het al snel ingezet voor astro nomische doeleinden. Middelburg heeft ook een aantal sterrenkundigen voortge bracht die hun sporen verdiend hebben, onder wie de bekende Philippus Lansber gen (1561-1632) en Jan de Munck (1687- 1786). De laatste schopte het in 1747 zelfs tot stadhouderlijk astronoom en - vermoe delijk - een jaar later tot lid van de prestigi euze Royal Society of London. Maar er waren er in Middelburg meer die met behulp van de telescoop sterrenkun dige waarnemingen deden en aldus een bijdrage aan de wetenschap leverden. In dit artikel beperk ik me tot de waarnemin gen die gedaan zijn door de geboren en getogen Middelburger Cornelis Tevel. Hij beeld van de fokmerrie Zora in Oostkapelle is Leo Faase niet ontgaan. En Jaco Si mons doet weer een duit in het zakje met een artikel over de naam Walcheren buiten ons eiland, maar deze keer blijft hij binnen onze landsgrenzen. De redactie onkundige in Middelburg heeft met behulp van zijn telescoop reek sen tekeningen gemaakt van de zon. Ver der nam hij een overgang van Mercurius voor de zon waar, een paar gedeeltelijke zonsverduisteringen én verschillende ko meten, waaronder de Grote Komeet van 1819. Zo vader, zo zoon Cornelis Tevel werd geboren op 4 decem ber 1763. Hij werd leerjongen bij zilversmid Langebeke in Middelburg en op 21 oktober 1791 legde hij - bijna achttien jaar oud - zijn meesterproef af. Als zilversmid legde hij zich voornamelijk toe op het vervaardi gen van tafelzilver en avondmaals- en doopzilver. Heel veel heeft hij niet gepro duceerd, maar een paar door hem ge maakte voorwerpen zijn nog te zien in het Zeeuws Museum in Middelburg en in di verse hervormde kerken (huidige PKN-ker- ken). Naast zijn werk als zilversmid bedreef hij ook de sterrenkunde. Mogelijk was hij

de Wete | 2017 | | pagina 5