De Markt in Middelburgmet gezicht op het stadhuis. Links van het stadhuis de Vlasmarkt. Het hogedonkere pand op de hoek is de Roode Toren. Olieverf op doekWillem Pouwelsen (1801-1873). Reproductie Ivo Wennekes. (Zeeuws Archief Stadhuiscollectie Middelburg nr. 64). erfelijk belast, want zowel zijn grootvader (de timmerman Pieter Tevel Abrahams- zoon) als zijn vader (de peperkoekenbak ker Pieter Tevel Pieterszoon) waren verdienstelijk sterrenkundigen. Vader Pie ter legde zich ook toe op het slijpen van lenzen voor sterrenkijkers waarin hij "na lang tobben, door onvermoeid geduld, zulk een handigheid verkreeg, dat zijne telesco pen de bewondering van deskundigen op wekten". Vader en grootvader hebben nog werk verricht voor de stadhouderlijk astro noom Jan de Munck die een observatorium had aan de Zuidsingel. Eerste waarnemingen Cornelis Tevel woonde aan de Vlasmarkt L5, nu Vlasmarkt 2, direct naast het huidige café-restaurant Bommel. Hij bouwde daar een observatorium. Hoe hij dat gedaan heeft is niet duidelijk, want op schilderijen uit zijn tijd is geen observatieplatform zicht baar. Het is mogelijk dat hij waarnam vanaf het pand De Roode Toren, op de hoek van de Markt en de Vlasmarkt. Vanaf die plek had je een beter zicht op de zon en kon je ook heel goed de Lange Jan zien. In de zomer van 1819 werd in Middelburg de Lange Jan opgeknapt. De wijzerplaat, de haan en het kruis werden verguld. Cor nelis zag het met zijn verrekijker allemaal aan en verbaasde zich over de voortgang

de Wete | 2017 | | pagina 6