VISCHMARKT ST JANSTRAAT HEERENSTRAAT 13 VISMARKT gang in de oven. De lave wordt vooral in midden-Frankrijk, in het oude vulkanische Centraal Massief gewonnen en laat zich makkelijk in plakken en op maat zagen. Op 12 juni 1885 brengt de firma Gillet de gemeente Middelburg 361 gulden en 41 cent in rekening voor de levering van honderd gebakken en geglazuurde straat naambordjes. In 1886 levert de firma nog eens 84 "plaques indicatoires de rues. Lave émaillée, grand feu, fond bleu, caractères blancs". De prijs is dan inmid dels gestegen van 3,61 naar 4,35 per stuk. In 1887 volgt een laatste levering van nog eens 66 bordjes. Van die 250 bordjes zijn er nog ruim honderd in situ bewaard gebleven, dat wil zeggen daadwerkelijk te zien. Over die bordjes schreef ik eerder al eens in De Wete (jrg. 30, nr. 3, juli 2001 en jrg. 31, nr. 1, januari 2002). In 2017 heb ik die bordjes dan eindelijk eens geprobeerd te inventariseren. Daarbij kwam een aantal bijzonderheden aan het licht. Spelling In 1947 werd krachtens de Wet voorschrif ten schrijfwijze Nederlandsche taal voor het eerst bepaald dat de Nederlandse spel lingsregels ook voor straatnamen golden. De gemeente Middelburg schroefde toen braaf over een aantal van de stenen bord jes ijzeren geëmailleerde straatnaam borden om de verouderde spelling aan het oog te onttrekken. Zo veranderden onder meer de Latijnsche Schoolstraat in Latijnse Schoolstraat, de Kousteensche- dijk in Kousteensedijk en de Vischmarkt in Vismarkt. In haar ijver bleek de gemeente echter nogal inconsequent. Zo bleven Heeren gracht en Herengracht vrolijk naast elkaar bestaan, net als Vlissingsestraat en Vlissingschestraat, en Blindenhoek en Blindehoek. Onder een bordje Sint Janstraat bevindt zich een stenen bordje waarop Sint is afgekort, met een punt. Onder het bordje Herenstraat blijkt Heeren straat verstopt te zitten. De eigenaren van de panden met de stenen bordjes St Janstraat, Heerenstraat en Vischmarkt gaven vooralsnog geen toestemming de bordjes te verhangen. Daarom werden na het maken van foto's, de metalen bordjes teruggeplaatst. René Dings schrijft dat na 1947 de spel lingregels nog een paar keer zijn veranderd maar dat sinds 2005 een nieuwe spelling wet van kracht is waarin niet meer staat vermeld dat de spellingregels ook voor straatnamen gelden.

de Wete | 2018 | | pagina 15