25 handen te hebben. Hiermee kon hij even tueel bij wanbetaling de tegenpartij dag vaarden. In deze bijdrage belicht ik de 24 minuten (uit de 1.142 die bewaard bleven) van scheepsverkopingen die verkopers uit Walcheren lieten opmaken voor de Mechelse schepenbank in de periode 1553-1594. De paasstijl (waarin het nieuwe jaar begint met Pasen; in 1575 werd deze stijl vervangen door de 1-januaristijl, red.) van de akten werd omgezet in de nieuwe jaarstijl. Verkopers uit Arnemuiden Op 8 juni 1554 verkocht Henderyck Mag- huts, inwoner van Arnemuiden, een heude aan de Mechelse schipper Joos Cleijnaerts de jonge voor 50,5 pond groten Vlaams. Joos zou het bedrag met 10 pond groten Vlaams per jaar afbetalen. Als borg ston den zijn vader Joos Cleijnaerts de oude en Matheus Kocke, ieder voor de helft van de koopsom. De heude was een vrachtschip dat in de vijftiende en de zestiende eeuw in de binnenvaart werd gebruikt. Pas in 1595 zou een schipper van Arne muiden in Mechelen opnieuw een vaartuig verkopen. Op 17 augustus dat jaar liet Marinus Cornelissen, schipper "tot Armuij- den", voor de Mechelse schepenen de verkoop registreren van zijn heude met gewand De Swerte Aerent genaamd voor 550 carolusgulden. De koper was Huy- brecht van Aeken, koopman en schipper van Antwerpen. Van Aeken zou het bedrag jaarlijks met 100 carolusgulden afbetalen, telkens op 23 augustus, tot de volledige betaling van de koopsom.3 Panoramisch zicht op Mechelen vanuit het noordwesten. Gekleurde ets uit G. Braun F. Hogenberg, 'Civitatis orbis terrarum', Keulen 1575-1591. Mechelen had een stads omwalling met twaalf poorten. De vele toren spitsen van kerken en kloosters overheersen het panorama. De scheepstimmerwerven zijn in de vijftiende en de zestiende eeuw voornamelijk gesitueerd net buiten de stad op de beide oevers van de Dijle. Regionale Beeldbank Mechelen, SME001002156) nitidissima- CIVITATIS -Mecjixjnxen; j sis.is mloitvl IIOMxABAN'TI A-SITATCXAC I l ISSIMAOr.LI NF.ATTO

de Wete | 2018 | | pagina 27