26 Verkopers uit Middelburg Op 28 maart 1556 verkocht Janne Danc- kaerts, "scipper van Middelbourch", voor 46,5 pond groten Vlaams een heude aan de Mechelse schipper Jan Hubrechtsz. Baeck. Telkens op 1 mei zou Baeck het bedrag met 7 pond groten Vlaams aflos sen. Vier Mechelaars stelden zich voor hem borg: Anna van den Venne, de echt genote van Cornelis Baeck, Jan van Aren- donck, Machiel van Loevene en Janne van Vuijthem. Schipper Mattheeus de Cock uit Middel burg had een schuld aan de Mechelaar Nicolaesen de Neve. Waarvoor dat was, vernemen we niet uit de akte. De schuld moet aanzienlijk geweest zijn want op 4 april 1559 registreerden de Mechelse schepenen de overdracht van zijn heude met gewand aan De Neve om die schuld te delgen. Op 30 maart 1569 verkocht Herman Ghoossens, "scipper van Middelborch", voor 91 pond 10 schellingen zijn heude Den Draeck aan de Mechelse schipper Jan Janssen Mol. Hij diende meteen 15 pond 5 schellingen te betalen en vervolgens de koopsom af te betalen met hetzelfde be drag, telkens op half maart, tot de volledige afrekening. Drie Mechelaars stelden zich borg, ieder voor een derde van de koop som: Cornelis van Miscom alias Palsters, Jan Tsermertens zoon van Claude, en Germain Verelst. Adriaenen Goijvaerts, "scipper van Middel borch", verkocht op 19 mei 1571 een heude aan de Mechelse schipper Rombout de Peyster voor 16 pond groten Vlaams. Op Allerheiligenmisse (1 november) diende hij 5 pond groten Vlaams af te rekenen en vervolgens jaarlijks hetzelfde bedrag op dezelfde vervaldag. Jan Jacops en Jan Huijs, beiden Mechelse schippers, stelden zich borg voor de betaling. Schipper Aelbrechten Henricx verkocht op 21 april 1572 aan de Mechelse schipper Anthonis Cornelis zijn heude met gewand en toebehoren voor 28 pond groten Vlaams. De koper diende af te betalen met 7 pond groten Vlaams, telkens op 1 mei. Philip Oyens, Gielis Verhulst zoon wijlen Rochus, Jan Lansheers de jonge en Cristiaen Ingels, allen Mechelaars, stelden zich borg voor de betaling, ieder voor een vierde van het bedrag. Op 18 mei 1574 verkocht Cornelisen Gielissen alias Renschen, "scipper van Middelborch", aan schipper Jasper van Bocxem voor 55 pond groten Vlaams zijn heude Den Haeswynt. Van Bocxem zou de koopsom afbetalen met 10 pond groten Vlaams, telkens op 1 mei. Als borg stelden zich de Mechelaars Jan Cleymans alias Pueselman en Cornelis Muskens. In de periode van het calvinistisch bewind van Mechelen (1580-1585) verkocht Job Hermeijs, schipper van Middelburg, op 26 mei 1582 aan Huijbrecht van Haecht, schipper van Mechelen, zijn heude met gewand voor 18 pond 10 schellingen groten Vlaams. In drie betalingen moest de koopsom afgerekend zijn: 7 pond groten Vlaams op 26 mei 1583; hetzelfde bedrag op 26 mei 1583 en nadien 4 pond groten Vlaams binnen het jaar daarop. Drie Mechelse schippers stelden zich borg voor de betaling: Thomaes van Ghestele, Franchoijs Viers en Jacop Backmans.4 Verkopers uit Veere Op 22 oktober 1556 ruilde Marten Janssens, "scipper van der Veere", zijn heude met de heude van de Mechelse schipper Willem Stappaerts. Het vaartuig van Janssens

de Wete | 2018 | | pagina 28